Alman Kimya Devi BASF Süper Bilgisayarları İle Kimyasal Araştırmalarında Yeni Çağ Açabilir

979af alman kimya devi basf sc3bcper bilgisayarlarc4b1 c4b0le kimyasal arac59ftc4b1rmalarc4b1nda yeni c387ac49f ac3a7abilir
979af alman kimya devi basf sc3bcper bilgisayarlarc4b1 c4b0le kimyasal arac59ftc4b1rmalarc4b1nda yeni c387ac49f ac3a7abilir

Alman Kimya Devi BASF Süper Bilgisayarları İle Kimyasal Araştırmalarında Yeni Çağ Açabilir. BASF, endüstri odaklı kimyasal araştırmalar için en büyük ve en hızlı süper bilgisayarlardan birisini geliştirmek için bilgi işlem firması Hewlett Packard Enterprise (HPE) ile anlaştı.
Şirket, bu sene sonuna doğru Almanya’nın Ludwigshafen kentindeki BASF merkezinde kurulacak süper bilgisayar ile Ar-Ge sayısallaştırma çalışmalarına başlayacak.

Özel tasarlanmış süper bilgisayarın, saniyede bir katrilyon işlem yapmasını sağlayan 1 petaflop işlem hızına sahip olacaktır. HPE çok sayıda bilgi işlem düğümünün karmaşık görevlerde aynı anda çalışabileceği Apollo 6000 sistemini temel alıyor.

Danışmanlık şirketi IDC Research, üst düzey süper bilgisayarların 3 milyon dolardan fazla maliyeti olacağını söylüyor.

BASF, yeni bilgisayarın tüm araştırma alanlarındaki zor sorulara cevap vereceğini ve birkaç ay sürebilen sonuç alma hızının artık bir kaç güne ineceği öngörüyor. Sonuç olarak, şirket sanal deney kullanımını önemli ölçüde genişletmeyi planlıyor.

Firmanın süper bilgisayar kullanarak fayda sağlayacağı projelere örnek olarak, katalizör yüzeylerindeki proseslerin daha hassas simülasyonunu ve önceden tanımlanmış özelliklere sahip yeni polimerlerin daha hızlı tasarımını içermektedir. Alman firması, BASF’ın maliyetleri ve pazara çıkma süresini azaltmasına yardımcı olacaktır.

Şirketin teknoloji başkanı Martin Brudermueller, bilgisayar ayrıca BASF’da tamamen yeni araştırma alanları açacaklarını söyledi.

Petrol ve gaz, havacılık, yaşam bilimleri ve finans hizmetleri gibi endüstrilerdeki şirketler zaten çok karmaşık hesaplamalar ve simülasyonlar için süper bilgisayar kullanıyorlar. BASF, yeni süper bilgisayarın kimya endüstrisinde en güçlü olmasını bekliyor.

Kaynak : ACS

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*