Melanini Taklit Eden Daha Güvenli Saç Boyaları Geliştirilmeye Çalışılıyor

Melanini Taklit Eden Daha Güvenli Saç Boyaları Geliştirilmeye Çalışılıyor. Saç boyama, özellikle beyazlarını gizlemek isteyenler için yaygın bir uygulamadır. Ancak bugünün ticari saç boyalarının birçoğunda bulunan bir bileşen, alerjik reaksiyonlara ve cilt tahrişine neden olmakta. Şimdi bilim adamları, saçın doğal renk molekülünü taklit ederek (melanin) potansiyel olarak daha güvenli bir alternatif geliştirdiler. Çalışma, ACS Biomaterials Science & Engineering dergisinde yayınlandı.

Saç boyalarında sürekli kullanılan bileşen p-fenilendiamin (PPD) nadiren de olsa yüzdeki şişme ve kızarıklıkları da içeren allerjik reaksiyonlarla neden olur. Doğal melaninle boyanacak saçlar, PPD’ye sezgisel bir alternatif olacak.

Araştırmacılar, yapısal olarak melanine benzeyen ve çeşitli biyomedikal uygulamalarda kullanılmak üzere araştırılan polidopamin‘e yöneldi. Demir iyonlarıyla polidopamin, gri ve beyaz tüyleri siyaha dönüştürdü ve üç yıkama döngüsü boyunca etkinliğini sürdürdü. Polidopamin ile bakır ve alüminyum iyonları eşleştirerek hafif tonlar elde edilebilir. Toksisite testleri, çalışmanın belirgin yan etkilere sahip olmadığını gösterdi, ancak PPD bazlı boyalar saçsız alanlarda lekeler geliştirdiği gözlemlendi.

İlgili çalışmaya ulaşmak için : http://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsbiomaterials.7b00031

Kaynak : ACS

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s