Yeni Sensör Teknolojisi İle Kan Analizleri Hızlanabilir

Yeni Sensör Teknolojisi İle Kan Analizleri Hızlanabilir. York Üniversitesinden Bilim adamları daha küçük kan örnekleri ile çoklu proteinler ve enzimleri saptayabilen bir algılayıcı geliştirdiklerini açıkladılar.

Biyosensör küçük nano boyutlu cihazlarından oluşur, bunlar belirli bir optik frekansa sahiptirler. Elektriksel özellikler değiştirilerek, cihazların yüzeyleri farklı proteinlere duyarlı hale getirilebilir. Bu hızlı bir geri dönüş süresi olan hastalar için daha rahat kan testleri anlamına gelebilir.

York Üniversitesi‘nden Profesör Thomas Krauss, şunları söylüyor “Bu sensörler hızlı, gerçek zamanlı sonuçlar verir ve düşük maliyetlidir. Tüm sonuçları tek bir defada ve hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Şüpheli kanser hücreleri veya dirençli enfeksiyonlar için daha uzun sürebilen analizler, bu sayede hızlanacak ve hemen teşhis konulabilecek” diyor.

Ayrıca York Üniversitesi’nden Dr. Steve Johnson, “Çalışmalarda elektrik akımlı silikon sensörler ve ışık, bir arada daha önce hiç kullanılmamıştı. Bu heyecan verici yeni teknoloji, biyolojik etkileşimler ve mikro-ölçekte algılama yeni yolların aranması için derinlemesine analiz sağlar. ”

Araştırma UK Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi tarafından desteklenen ve “Nature Communications”te yayınlandı.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*