Plastikler İçin Yenilenebilir Kaynaklı Çalışmalar Devam Ediyor, Tam Yenilenebilir Polyester Sentezlendi

3371b plastikler c4b0c3a7in yenilenebilir kaynaklc4b1 c387alc4b1c59fmalar devam ediyor tam yenilenebilir polyester sentezlendi
3371b plastikler c4b0c3a7in yenilenebilir kaynaklc4b1 c387alc4b1c59fmalar devam ediyor tam yenilenebilir polyester sentezlendi

Plastikler İçin Yenilenebilir Kaynaklı Çalışmalar Devam Ediyor, Tam Yenilenebilir Polyester Sentezlendi. Avrupalı araştırmacılar polyesterler için ilk ‘tam yenilenebilir’ sentezi başardılar.

Bazı tahminlere göre 2050 yılına kadar, plastik ve polimerler için küresel talebin yılda yaklaşık 4 kat artarak bir milyar ton olacağı öngörülmektedir. Ancak, şu anda plastik üretiminde kullanılan petrokimyasallar önemli maliyet ve çevresel etkiler taşımaktadırlar.

İtalya, Trieste Üniversitesi‘nden Lucia Gardossi ve ekibi, enzim katalizörleri kullanarak polikondenzasyon reaksiyonu ile yenilenebilir poliesterler üretti. Araştırmacılar prosedürünün her yönüyle sürdürülebilir özellikte olduğuna dikkat çekiyor.

Gardosi : ‘Hammadde olarak, şekerlerin mikrobik fermentasyon ile elde edilen biyobazlı monomerleri seçilir,’ ‘ Polimerizasyonu katalize etmek için, enzimler ve biyo-bozunabilir protenleri pirinç kabuğu parçacıkları üzerine eklenir.

Yenilenebilir başlangıç malzemeleri ve katalizörlerin kullanılmasına ek olarak, takım çözücü sistem ihtiyacını’da ortadan kaldırılır ve sadece 50 ° C ‘de reaksiyonları gerçekleştirmeyi mümkün kılar.

Gardossi ve ekibi bir takım çalışma sonrasında, “Thermobifida cellulosilyticus” (THC Cut1 ) enzimini seçtiler ve polyestere dönüşüm için adipik asit ve 1,4-bütandiol eklediler. Ekip enzimlerin rasyonel seçimi için yeni biyoinformatik yöntemleri kullandıklarını ve enzimatik işlemleri çok değişkenli istatistiksel yaklaşımla optimize ettiklerini söylediler.

Bilim insanları çalışmanın yeşil kimya uygulamalarının mükemmel bir örneğini temsil ettiğini, gelecekte “sürdürülebilir polimerler” çabaları için öncü olacağını belirtiyor.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*