Mineral Hidrojel Plastiklerin Geri Dönüşümü İçin Yeni Bir Yol Açabilir

c8499 mineral hidrojel plastiklerin geri dc3b6nc3bcc59fc3bcmc3bc c4b0c3a7in yeni bir kapc4b1 ac3a7abilir
c8499 mineral hidrojel plastiklerin geri dc3b6nc3bcc59fc3bcmc3bc c4b0c3a7in yeni bir kapc4b1 ac3a7abilir

Mineral Hidrojel Plastiklerin Geri Dönüşümü İçin Yeni Bir Yol Açabilir. Almanya ve Çin’de bilim adamları, plastik kirliliğine ve geri dönüşüme çözüm bulmuş olabilir. Ekibin elde ettiği kalıplanabilir şeffaf katı hidrojel, su içinde daldırılıyor kuruduktan sonra geri dönüştürülebilir bir şekil alabiliyor.

Polietilen tereftalat (PET) gibi plastikler, gıda depolama ve taşımada devrim yarattı. Ama endüstrilerinin geri dönüşümde mücadeleleri sınırlı kaldı, çevresel kalıcı etkileri halen yıkıcı boyutlarda. Araştırmacılar plastiklerin geri dönüşümü için sürekli yeni yollar aramakta ( bakteriler, sigara filtreleri vb. )

University of Konstanz tan Shengtong Sun ve arkadaşları plastiklerin geri dönüşümü için yeni bir çalışmada bulundular.

Amorf kalsiyum karbonat nano parçacıklardan yapılmış çapraz bağlı poli (akrilik asit) ile, elde edilen ‘mineral plastik’ hamur gibi istenilen gerginliğe sahip olabilir.

Jel dondurularak kurutulur, sonra katı ve şeffaf bir şekil alır. Geri dönüşüm veya bertaraf sırası geldiğinde, malzeme bir gün suda ıslatılıyor ve orjinal jel formuna plastik geri dönüyor.

Yayının Orjinali : Hydrogels from Amorphous Calcium Carbonate and Polyacrylic Acid: Bio-Inspired Materials for “Mineral Plastics” Shengtong Sun, Li-Bo Mao, Zhouyue Lei, Shu-Hong Yu and Helmut Cölfen. Angewandte Chemie International Edition (DOI: 10.1002/anie.201602849).

Mineral Hidrojel Plastiklerin Geri Dönüşümü İçin Yeni Bir Kapı Açabilir

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*