Panasonic Uzayıp Bükülebilen Saydam Elektronik Devre Geliştirdi

Panasonic Uzayıp Bükülebilen Saydam Elektronik Devre Geliştirdi. Esnek elektronik cihazlardan önce, güvenilir gerilebilir devre imalati için pratik bir yol geliştirmek gerekiyor. Panasonic geçtiğimiz günlerde şeffaf elektrotlar ve iletken macundan üretilmiş yumuşak, esnek polimer reçine filmi tanıttı. Yüzey özgün durumuna geri gelmeden önce 2,5 katına rahat uzunluğa kadar gerginleşebiliyor. İki katından fazla uzunluğu gerildiğinde bile film iletken ve hasarsız kalıyor.

Malzeme özel bir termoset reçineden yapılmıştır. Bu durum, ilk ısı aşamasında malzeme uzayıp bükülmeye başlıyor, sonraki ısıya maruz kalmada ise eski haline geri dönüyor.

Streslere dayanacak kabiliyet, geniş bir alan boyunca eşit miktarda dağıtan üç boyutlu çapraz bağlı bir yapıdan kaynaklanmaktadır. Buna karşılık, daha geleneksel yapılarda kullanılan kauçuklar çok kez gerildikten sonra bozunurlar.

Saydam elektrotlar, Karbon nanotüplerin tabakasının reçineye bağlanması ile yapılır. Gerildiğinde ( şeffaf elektrotlar genellikle düz panel ekranlar gibi öğeler oluşturmak için kullanılır) indiyum kalay oksit aksine, nanotüp malzemede çatlak olmaz ve bu durumda iken iletken kalır.

Şirket “Yeni geliştirilen materyal uygulamaları geniş bir yelpazede konuşlandırılabilir, giyilebilir cihazlardan sensörlere, ekranlarda robotlara,”kullanılabilecek bir sürü alan olduğunu belirtiyor.

Panasonic Uzayıp Bükülebilen Saydam Elektronik Devre Gelişirdi

Kaynak : gizmag

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s