Türkiye 1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi Toplanıyor

Türkiye 1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi Toplanıyor. Türkiye 1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi 19-21 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kongre sonunda iş güvenliği uzmanlarına radyasyondan korunma kursu verilecek.

Üç yıl önce kurulan Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği RADKOR, kamuya açık ilk ciddi faaliyetlerinden birini hayata geçirmeye hazırlanıyor. RADKOR tarafından düzenlenen 1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi, 19-21 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara`da gerçekleştirilecek. 1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi`ne sunulacak bildiriler, bilim kurulu onayından geçtikten sonra kabul edilecek. Hacettepe Üniversitesi`nde yapılacak Kongre`ye katılım için son tarihler şöyle:

Konferans Kayıtlarının Başlayacağı gün: 17 Ağustos 2015
Bildiri özetleri için son gün: 1 Ekim 2015
Kabul Edilen Bildirilerin duyurulması: 20 Ekim 2015
Katılımcı başvuruları için son tarih: 5 Kasım 2015
Otel ve Misafirhanelerde Konaklama için son başvuru: 5 Kasım 2014

KORUNMA KRİTERLERİ PAYLAŞILACAK

RADKOR Başkanı Gönül Buyan, radyasyonun, insanların hizmetine sunulmasını bir nimet olarak nitelendirirken “Ancak bunun olmazsa olmazı, radyasyondan korunmadır” dedi. Türkiye`de bu konuda akademik eğitim programları bulunmadığına işaret eden Gönül Buyan, “Nükleer güç santralleri kurulumuna geçildiği bu dönemde konu daha da önem kazandı. Yapılacak Kongre ile uluslararası standartlarda radyasyondan korunma kriterlerinin oluşturulmasına yönelik bilgi ve birikim paylaşılacak. Ülke içinden ve yurt dışından yetkin uzmanlar katılacak ve bu konudaki birikimlerini paylaşacak” diye konuştu.

RADKOR Başkanı Gönül Buyan, Türkiye`de radyasyondan korunmanın başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile siyasetçileri de yakından ilgilendirdiğini vurguladı.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARINA KURS

Gönül Buyan, Enerji Günlüğü`nün Türkiye`de radyasyondan korunmaya yönelik mevzuata ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi:
“Aslında bu konuda bir mevzuat var. Ama kurumlararası mevzuat karmaşalarımız ve boşluklarımız çok. En önemlisi radyasyon teknolojilerini yakınen takip eden ülkemizde radyasyondan korunma uzmanı eğitimi yok. Uzman yoksa kurumların bu konuda bir program oluşturması mümkün değil. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının gerek eğitimi gerek uygulamalarında radyasyondan korunmayla ilgili çok ciddi bir boşluk var. Kongre`nin sonunda bunlara yönelik de bir kurs verilecek. Mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının, kendilerini radyasyondan nasıl koruyacaklarına dair bir kurs bu…”

RADKOR NEDEN KURULDU?

Nükleer santraller de dahil olmak üzere, radyoaktif kaynakların kullanımı sırasında uyulacak usul ve esasların bir sivil toplum kuruluşu tarafından gözetilmesinin bir Avrupa Birliği kriteri olmasından hareketle kurulan RADKOR`un 45 üyesi bulunuyor.Dernek bu alanda yurt içinde ve dışında bu alanda düzenlenen etkinliklere katılmayı, kendisi de yurt içinde konuya ilişkin farkındalığı artırıcı çalışmalar yürütmeyi hedefliyor. Dernek yetkililerinin verdiği bilgiye göre, birincisi Kasım 2015`te yapılacak Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi önümüzdeki yıllarda da yapılmaya devam edecek.

KONGRE ANASAYFASI VE KONGRE KONULARINA ULAŞMAK İÇİN : http://www.radkor2015.org/

Türkiye 1. Ulusal Radyasyondan Korunma Kongresi Toplanıyor

 

Kaynak : enerjigunlugu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*