ULUTEK ve UÜ TTO, ‘Bilim ve Teknoloji Haftası’nı Kutladı

ULUTEK ve UÜ TTO, ‘Bilim ve Teknoloji Haftası’nı Kutladı. ULUTEK ve Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, “Bilim ve Teknoloji Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlediği etkinliklerle yatırımcıyı ve akademisyenleri bir araya getirdi. Bursa’daki üç üniversiteden gelen projeler ve patentler, sanayinin desteğini almak üzere bu etkinlikte görücüye çıktı.

“Bilim ve Teknoloji Haftası” etkinlikleri kapsamında ULUTEK ve Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (UÜ-TTO), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve BALKANSİAD işbirliği ile ULUTEK binasında yapılan etkinliklerin açılışına, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’in yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından akademisyenler ve işadamları katıldı.

Etkinliklerin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, ülke olarak 2013 hedeflerine ulaşabilmek için bilgiyi sanayiye aktarmak gerektiğini belirterek, “Üniversite olarak sorumluluklarımızın farkındayız ve bu hedef doğrultusunda var gücümüzle çalışarak gerek öğrencilerde gerek akademisyenlerde bir kültür oluşturmaya çalışıyoruz. Bu amaçla ULUTEK, TTO, Ar-Ge Günleri, Kariyer Merkezi, Sürekli Eğitim Merkezi gibi birçok kurumsal yapıyı oluşturduk. Üniversitenin ürettiği bilgiyi ürüne ve toplumsal faydaya dönüştürebilmesi için gayret ediyoruz. Yeterli mi? Hayır? 2023 hedeflerine ulaşmak için daha çok çalışmamız lazım” dedi.

UÜ Teknoloji Transfer Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Karagöz de, kuruluş amaçlarının üniversite ile sanayiyi buluşturmak olduğunu belirttiği konuşmasında 2014 yılında 3.7 milyon TL’yi aşan ar-ge projesi yaptıklarını, 50’yi aşkın patent başvurusunda bulunulduğunu, yeni bir oluşum için bu rakamların hiç de küçümsenemeyeceğini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kadir Karlık da, bilim ve teknolojinin önemine değindi.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, Türkiye’nin son 15 yıldır ekonomik göstergelerinin 4 kat arttığını ancak küresel rekabette yer alabilmek için daha hızlı koşulması gerektiğini söyledi.

BALKANSİAD Başkan yardımcısı Nurettin Göler de, bu rekabet ortamında ürün tasarlayanların farklılaşarak güç kazandığına vurgu yaptı ve sivil toplum örgütü olarak üyelerine bu anlamda yeni ufuklar açmak için Balkan üniversiteleriyle işbirliğine gittiklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından, Bursa’da yer alan üniversitelerden gelen Ar-Ge projelerinin tanıtımı, ileri teknolojiler konusunda Balkan ülkelerinden gelen akademisyenlerin yer aldığı panel, girişimcilik ve ekosisteme yönelik akademisyen ve sanayicilerin başarı hikâyeleri sunumları yapıldı.

Sanayiciler, kamu kuruluşlarının yöneticileri, akademisyenler ve girişimcilerin katılımıyla gerçekleşecek etkinliklerde ayrıca para ödüllü proje yarışması yapıldı.

PROJE YARIŞMASI

Sanayiciler, kamu kuruluşlarının yöneticileri, akademisyenler ve girişimcilerin katılımıyla gerçekleşen etkinliklerde ayrıca para ödüllü proje yarışması yapıldı. Proje ve patentlerin posterlerle tanıtıldığı yarışmada, “Kanser Kök Hücre Tedavisinde miRNA Temelli Gen Tedavisi: Meme kanserinin gen tedavisinde yeni bir strateji” projesi ile Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji AD Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülşah Çeçener birinciliğe layık görülerek 3 bin lira; Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Araştırma Görevlisi M. Cüneyt Hacıismailoğlu ise “Organik Elektronik” projesi ile ikinci seçilerek 2 bin liralık ödülün sahibi oldu.

ÜÇ TANE ÜÇÜNCÜ

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mürşide Hacıismailoğlu, “Polimerlere İletkenlik ve Manyetik Özelliklerin Kazandırılması” projesi ile;

UÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Demirkan “Türkiye Topraklarından Yeni İzole Edilen Bacillus sp. E6-5 Suşundan Üretilen Proteaz Enziminin Yünlü Kumaşın Fiziksel Özellikleri Üzerine Etkisinin Araştırılması” projesiyle;

Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sürmen de “Sıra Tip LPG Sistemine Sahip Araçlarda Kullanılan Motor Kontrol Üniteleri İçin Optimum Püskürtme ve Ateşleme Avans Stratejilerinin Belirlenmesi” projesiyle üçüncülük ödülü olarak biner lira kazandılar.

ULUTEK ve UÜ TTO, ‘Bilim ve Teknoloji Haftası’nı Kutladı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*