Türkiye’nin BİYOENERJİ’si REW İstanbul’a taşınıyor!

Türkiye’nin BİYOENERJİ’si REW İstanbul’a taşınıyor! Büyük bölümü dışarıdan ithal edilen doğalgaz, yapımı planlanan nükleer enerji santralleri ve tartışma yaratan HES’lerin gölgesinde kalan Biyoenerji konusu REW İstanbul’da masaya yatırılacak…

Hayvansal, orman ve tarım atıkları gibi biyolojik atık malzemelerden üretilen biyoenerji, Türkiye açısından devasa bir yatırım potansiyeli barındırıyor. Bugün Almanya’daki biyogaz tesislerinin sayısı 9 bine yaklaşırken, Türkiye’de biyolojik atıkların enerjiye dönüştürüldüğü 15 tesiste, şehir çöpleri kullanılarak 175 MW elektrik enerjisi üretiliyor. Ülkemizde her yıl ortaya çıkan 5.5 milyon ton tarımsal atığın, biyoenerji tesislerinde değerlendirilmesi ile yaklaşık 2 bin MW gücünde enerji elde edilmesi mümkün.

İFO Fuarcılık tarafından ilk kez düzenlendiği 2005 yılından bu tarafa, sadece alanındaki yeniliklerin sergilendiği ticari bir organizasyon olmanın ötesinde, Türkiye’nin geleceğine yönelik adımların da atıldığı bir platform olmayı hedefleyen Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı REW İstanbul, bu sene Biyoenerji Derneği’nin sunumlarına ev sahipliği yapacak.

Biyoenerji Derneği, 12-14 Haziran tarihlerinde Tüyap’ta 10.’su düzenlenen REW İstanbul Fuarı’nda bir dizi sunum gerçekleştirecek.

Derneklerinin kuruluş amacının Türkiye’de biyokütle tabanlı malzemelerden üretilen enerji konusunda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara çeşitli alanlarda destek vermek olduğunu söyleyen Biyoenerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar, REW İstanbul Fuarı kapsamında gerçekleştirecekleri sunumlarda Arbiogaz A. Ş.’nin Sütaş’ın Aksaray’daki entegre süt ve yem üretim tesislerinde uygulamış olduğu biyogaz tesisi gibi örneklerin yanı sıra IMOT İnşaat Makine Sanayi’nin Kompostlaşma konusunda, ve BDİ’nin biyogaz konusundaki sunumlarının yer alacağını belirtti. Bunlara ek olarak biyogazın ne olduğu, bitkisel, hayvansal ve evsel atıklardan biyogaz üretimi, ormancılık ve tarım atıklarından nasıl enerji üretildiğine ve Türkiye’deki bu alandaki potansiyele kadar birçok konu da gündeme taşınacak.

Dernek sekreteri Dr. Mustafa Tolay ise, “Avrupa Birliği Çevre Mevzuatı’na göre tarımsal atıkların yakılmasının yasaklandığını, buna karşın ülkemizdeki 5.5 milyon ton tarımsal atığın büyük bir bölümünün yakılarak bertaraf edildiğini belirtti. Tolay, “bu rakama etkin biçimde değerlendirilemeyen milyonlarca ton hayvansal atık da eklendiğinde, Türkiye’nin sahip olduğu biyoenerji potansiyelinin daha net açığa çıktığını” ayrıca ekledi.

Tarsus Group iştiraki İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş. (İFO), tarafından 12-13-14 Haziran tarihlerinde düzenlenecek REW İstanbul 2014 hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, fuarın resmi web sitesi www.rewistanbul.com adresini ziyaret edebilirler.

Rewİstanbul_FuarGorsel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*