Almanya’da Bilim İnsanlarını Kaybediyor.

Almanya’da Bilim İnsanlarını Kaybediyor. Dünya genelinde en iyi bilim insanlarına sahip olma bakımından Almanya’da durumun hiç de iyi olmadığı bildirildi. Spiegel dergisinde, şimdiye kadar kamuoyuna duyurulmayan ‘Yenilik ve Araştırma Uzmanlar Komisyonu’nun hazırlamış olduğu bir bilirkişi raporundan bazı bilgiler yayınlandı. Federal hükümet tarafından görevlendirilen 6 ekonomi profesörü tarafından hazırlanan rapor bu hafta Başbakan Angela Merkel’e takdim edilecek.

Raporda, en iyi bilim insanlarının Almanya dışına göçettikleri, bazıları geri dönse bile aynı kalitede iyi araştırmacıların tekrar kazanılamadığı kaydedildi. Uzmanlar en iyi araştırmacılar için Almanya’nın çok cazip olmadığını yazdılar ve giden araştırmacıların yeniden geri dönmesini sağlamak için uygulanan milyonlarca Avroluk programları da eleştirdiler.

Almanya’nın tüm kazanım çabalarına rağmen 1996 ile 2011 yılları arasında Almanya’yı terkeden bilim insanlarının sayısı gelenlerden 4 bin daha fazla oldu. Avrupa’daki İsviçre, Avusturya, İsveç ya da Belçika gibi ülkelerde ise müspet sonuçlar elde edildi. Bu ülkelerde bilim insanları havuzu sürekli yeni katılımla arttı ve giden en iyi bilim insanlarının da tekrar ülkelerine dönmesini sağladılar. ABD ve İsviçre, Almanya’nın dışına giden toplam bilim insanlarının yarısını istihdam ettiler.

bilimsel araştırma

 

Kaynak : dunyabulteni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*