Artan elektrik kesintilerine çözüm önerisi “Enerjiyi Su Formunda Depolama”

Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Cihat Tuna, elektrik kesintilerinin enerjinin su formunda depolanması ile önlenebileceğini vurguladı. Bu anlamda pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerinin (HES) önemli rolü olduğunu dile getiren Cihat Tuna, şunları ifade etti:

“Belli başlı bölgelerde pompaj depolamalı HES bulunsaydı, kesintiler olmayacaktı. Burada gaye suyu bir yerde biriktirmek, elektrik talebinin tırmandığı dönemlerde kullanmaktır. Ülkemiz gibi kesintili karakterde yenilenebilir kaynakları olan ülkelerde bu tip HES’e kesinlikle gerek vardır. Böylece elektrik arz ve talebinde dalgalanmalar dengelenecek ve arz güvenliği temin edilecektir.”

Türkiye’de büyüme rakamlarının ve sanayi üretiminin enerji tüketimini artırdığına değinen Tuna, “Türkiye’de elektrik tüketiminin artışı 2016’dan sonra önemli sıkıntılara neden olacak gibi görülüyor. Bu sene geçen sene aynı döneme göre enerji tüketimi yüzde 10 civarında arttı. Elektrik tüketimi böyle artamaya devam ederken üretimi ve arz güvenliğini artırmaya yönelik yatırımlar vaktinde yapılmazsa enerji alanında bir bunalım kaçınılmaz olur.” uyarısında bulundu. Tuna, şöyle devam etti:

“Enerji alanında büyümenin yetersiz kalması hemen her olağan dışı şartlarda elektrik kesintilerini gerektiriyor. Enerji alanında yetersizliğin temel nedeni de yatırımlar noktasında bürokratik safhalar, bağlantı sorunlar, ÇED belirsizlikleri ve planlama hataları olarak sıralanabilir. Bu sıkıntılara kısa vadede çare bulunamayışı enerjide büyümeyi yavaşlattı. Buna karşı ekonomi aralıksız büyüyünce bir dengesizlik kaçınılmaz oldu.”

Dr. Tuna, enerji bunalımını engellemek için bir eylem planı yapılıp hayata geçirilmesini önerdi. Bu çerçevede tabii kaynakların, depolama imkânlarının artırılmasını talep etti. Tuna, “Ancak yerli ve yenilenebilir kaynaklarla ülkemizi prangalardan kurtarabiliriz. Aksi takdirde karanlıkla karşı karşıya kalırız. Bu her birimizi derinden etkiler.” dedi.

enerjii

 

Kaynak : haberyurdum

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*