Hidrojen Geleceğin Enerji Kaynağı Olabilir mi ?

Nevşehir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Kervan, sudan elde edilebilen sonsuz bir enerji kaynağı olan hidrojenin ülkemizi petrol ve doğalgaz bağımlılığından kurtarabileceğini söyledi. Kervan, bunu hidrojen üzerine yapılan araştırmaları yoğunlaştırarak başarmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Kervan tarafından yürütülmekte olan ve Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca desteklenen ‘Avrupa Birliği Çapında Hidrojen Enerjisi Bilincinin Arttırılması’ başlıklı Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Projesi kapsamında Nevşehir’de Hidrojen Enerjisi konferansı yapıldı.

Konferansta konuşmacı olarak, Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut D. Mat, Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden emekli “DNV KEMA Energy and Sustainability” şirketinde çalışan Prof. Dr. John Sheffield, Aveiro Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fernando Marques, 19 Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Ömer Andaç, Abdullah Gül Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Murat Çıtır ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünden Dr. Fazıl Kaytez yer aldı. Konferansa hidrojen enerjisine ilgi duyan öğrenciler, akademisyenler, araştırmacılar ve işadamları da dinleyici olarak katıldı.

Prof. Dr. Selçuk Kervan’ın açılış konuşmasından sonra konuşmacılar katılımcılara hidrojen enerjisi hakkında genel bilgiler, yakıt hücreleri, hidrojen üretimi, hidrojen depolama ve Türkiye’de hidrojen enerjisindeki yeni teknolojiler hakkında sunumları yaptı.

Nevşehir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Kervan, konferansın düzenlenme amacının petrol, kömür, doğalgaz gibi fosil yakıtlar kadar bilinmeyen ve geleceğin alternatif enerji kaynaklarından biri olan hidrojen enerjisine dikkat çekmek olduğunu kaydetti.

Fosil yakıtların rezervlerinin azalmakta olduğunu ve karbondioksit salınımı nedeni küresel ısınmaya neden olduğunu belirten Kervan, hidrojenin enerjiye dönüştürüldüğünde ise çevreyi kirletmediğini ve sadece su veya su buharı açığa çıktığını ifade etti. Prof. Dr. Selçuk Kervan, sudan elde edilebilen sonsuz bir enerji kaynağı olan hidrojenin ülkemizi petrol ve doğalgaz bağımlılığından kurtarabileceğini ve bu alandaki araştırmaların arttırılması gerektiğini söyledi.

nevşehirKaynak :bugun

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*