Elektrik Üreten Futbol Topu

ABD’li araştırmacılar tarafından geliştirilen bir futbol topu, elektrik enerjisi üretiyor. Futbol topuyla yarım saat oynandığında, bir lambayı 3 saat aydınlatacak elektrik elde etmek mümkün.”Uncharted Play” isimli oluşumdan Melissa Seligmann futbol toplarını şu cümlelerle anlatıyor: “Bu bir Soccket. İçinde enerji depolanan bir futbol topu. Oynarken, şarj oluyor. Yarım saat oynandığında, bir lambayı 3 saat aydınlatacak elektrik üretiliyor.”

Futbol topunun fiyatının 100 Dolar olduğunu belirten Vicktor Angel, “Bu fiyatın, Amerika’da ya da başka bir ülkede gençler için yüksek olduğunun farkındayız” dedi.
Elektrik enerjisi üreten topun gelişmekte olan ülke çocuklarına yararlı olabileceğini belirten Angel, “İçinde lityum batarya var. Tıpkı iPhone ya da benzer cihazlarda olduğu gibi. Batarya yeniden şarj edilebiliyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklar böylece, önce futbol oynayıp ardından da evde LED lamba kullanıp ödevlerini yapabilirler.”
Bugüne kadar Soccket’ın üretim masrafları, bağışlarla karşılanmış. Victor ve Melissa, projenin bir gün kendi kendini finanse edebilmesini umuyor.

25 yaşındaki teknisyen, Soccket’ı daha da geliştirmek istiyor. Topun, özellikle de elektrik olmayan yerlere hizmet etmesini hedefliyor.

ASLA PATLAMIYOR

Victor Angel, “Buradaki en önemli şey, topun hafif olmasıydı. Sonuçta çocuklar oynayacak. Şu anda normal bir futbol topundan sadece 50 gram daha ağır. İçinde hava yok. Yani patlaması mümkün değil. Çamurda ve yağmurda da oynayabilirsiniz” diyor.

elektrik üreten top

 

Kaynak :DW Türkçe

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*