Altın Çıkarılmasında Yeni Yöntem “Okaliptüs Ağaçları”

Altın Çıkarılmasında Yeni Yöntem “Okaliptüs Ağaçları” Avustralya’da bilim insanları altının geleceğine yönelik çok farklı bir iddia ortaya attı. Nature Communications adlı gazetede yayımlanan habere göre, altın rezervleri üzerinde yetiştirilen ağaçların altın için yeni bir kaynak olabilir.

OKALİPTÜS ALTINI
Gazete, Avustralyalı bir grup bilim insanının altın rezervlerinin yer aldığı araziler üzerinde yetiştirilen Okaliptüs ağaçlarının köklerinin rezervlere kadar inmesinden dolayı, gövdelerine mikroskopik ölçüde altın partiküleri çekmiş olabileceğini ortaya çıkardığını duyurdu. Bilim insanları Okaliptüs ağaçlarını röntgen cihazları ve tüm bilimsel araçlardan geçirip, kesin sonuçlar elde ettikten sonra böyle bir iddiayı gündeme getirdiklerini de belirtti. Okaliptüs ağaçları, yerin altında köklerin 10 metreden daha uzun mesafelere kadar salabiliyor. Zaman zaman ağaçlarının köklerinin 40 metreye kadar da inebildiği görülüyor.

ÇOK DÜŞÜK ORANDA
Bilim insanları ağaçların çektiği altın partikürlerinin oldukça düşük oranda olduğunu ve genelde de yapraklarda yoğunlaştığını belirtti. Araştırmacılar, altının bitkilerin bünyelerindeki zehir etkisinden dolayı yapraklarda yoğunlaşmış olabileceğini, yapraklar döküldüğünde ağaçların da zehirde kurtulacağını söyledi.

YENİ KEŞİF ALANI OLABİLİR
Dünya Altın Konseyi’ne göre, insanlık tarihinden bugüne kadar topraktan 174 bin ton altın çıkarıldı. 2011 yılında ABD Jeolojik Araştırmalar Birliği, dünyada 51 bin ton altın rezervinin kalmış olabileceğine dikkat çekmişti. Bilim adamları yazdıkları makalede, dünyada altın rezervi sıkıntısı yaşandığı bir dönemde Okaliptüs ağaçlarının yeni bir altın keşfi alanı olabileceğini belirtti.

altın ağaç

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*