Plastik sektörü 1 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi

Plastik sektörü yılın ilk 6 aylık döneminde ürün bazında 944 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi.Plastik Sanayicileri Federasyonu’ndan (PLASFED) 2013 yılı ilk yarı gerçekleşmeleri ve yıl sonu tahminleri raporunu yayınladı.

PLASFED’den yapılan açıklamaya göre, raporda, dış ticaret fazlası veren az sayıda sektörden biri olan plastik ürünlerde bu özelliğin devam ettiği görüldü. Sektör, plastik ürünlerde ilk 6 ay sonunda 944 milyon dolar dış ticaret fazlasına ulaşırken, yıl sonu dış ticaret fazlası tahmini ise 1,9 milyar dolar olarak yapıldı.

– 16,5 milyar dolarlık üretim-

Plastik ürünlerde ocak-haziran döneminde sektör, 6,6 milyar dolar katma değere ve 16,5 milyar dolar üretim değerine ulaştı. İthalat 1,4 milyar dolar, ihracat ise 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, yurt içi tüketim miktarı ise 15,6 milyar dolar olarak hesaplandı. Miktar bazında üretim 3,89 milyon ton olurken, ithalat 261 bin ton, ihracat ise 765 bin ton seviyesinde gerçekleşti.

Plastik mamullerde yılın ilk 6 ayı sonunda ortalama ihraç fiyatı kilogram başına 3,08 dolar ile bir önceki yıla kıyasla yüzde 4,3 oranında arttı. İthalat fiyatı ise kilogram başına bir önceki yıla göre yüzde 3,3 oranında artarak 5,42 dolar oldu.

– 2013’te plastik ürünlerde büyüme tahmini yüzde 13-

PLASFED raporunda 2013 sonunda plastik mamuller üretiminin bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 13, miktar bazında yüzde 9 büyüyeceği tahmini yapılırken, ithalatın yüzde 10, ihracatın ise yüzde 17 artacağı öngörüsünde bulunuldu. Raporda, dış ticaret fazlasının ise yüzde 29 ile önemli bir büyüme gösterebileceğine işaret edildi.

PLASFED tahminlerine göre, plastik mamuller üretimi 2013 sonunda 33 milyar dolara, ithalatı 2,8 milyar dolara, ihracatı da 4,7 milyar dolara ulaşacak. Dış ticaret fazlası ise 1,9 milyar dolar olarak gerçekleşecek.

– Hammadde sorunu devam ediyor-

Öte yandan sektörün hammadde bağımlılığı da devam ediyor. Türkiye’de talebi karşılayacak üretim olmaması nedeniyle yapılan hammadde ithalatı yılın ilk 6 ayı sonunda 3 milyon 77 bin tona ulaştı. Hammadede üretim 427 bin ton, dış ticaret açığı ise 3,2 milyon ton olarak gerçekleşti.

– “İlk yarı umut verici ancak dikkatli olmak gerekiyor”-

PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy, ilk yarı sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, sektörün büyümesine devam etmesinden memnun olduklarını ancak genel ekonomik duruma bağlı olarak ikinci yarıda dikkatli bir yönetim ihtiyacı doğacağını belirtti.
Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere küresel ekonomide risk unsurunun hala ortadan kalkmadığına dikkati çeken Aksoy, “Türkiye’nin yeni gelişen pazarlarındaki siyasi sorunlar derinleşiyor. Bütün bunlara bağlı olarak Türkiye ekonomisinin büyüme hızının yüzde 4’ün altında kalacağı da yetkililer tarafından açıklandı. Plastik sektörünün yapısal sorunlarında da bir iyileşme yok. Dolayısıyla her açıdan dikkatle yönetilmesi gereken bir döneme giriyoruz. Şunu bir kez daha vurgulamak gerekir ki, plastik hammaddede mecburi olarak ithalat bağımlılığımız sürüyor ama üreticilerimiz büyük güç harcayarak ihracat yapıyor ve dış ticaret fazlası vermeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
plastik

 

Kaynak : bloomberght

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*