15 bin Kimyasala İlişkin Veri Yayımlandı

15 bin Kimyasala İlişkin Veri Yayımlandı. Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA/AKA) yaklaşık 15 bin kayıtlı maddeyle ilgili verileri yayımladı.


Kayıt eden firmaların ilettiği bilgiler, her bir maddenin özellikleri ve sağlık/çevre üzerindeki etkilerine ilişkin verileri kapsıyor. Verileri araştırmacılar, düzenleyici otoriteler ve işletmeler, kimyasalların güvenli kullanımını artırmak, yeniliği sağlamak ve hayvanlar üzerindeki kimyasalların gereksiz test edilmesini önlemeye yardımcı olmak için kullanabilir. IUCLID 6 veri tabanındaki dosyaların herkes tarafından indirilip kullanılabilmesi amaçlanıyor. Ancak istismarı önlemek ve fikri mülkiyet hakları gereği çalışmaların tamamına erişim mümkün değil. Sadece sonuçlar ve kayıt dosyalarında gizli olmayan bilgiler açıklanacak.

Ajans, böylelikle hem toksikoloji konusundaki anlayışın geliştirilmesi hem de hayvan deneylerinin sayısının daha da azaltılmasını planlıyor.

Avrupa Kimya Endüstrisi Konseyi CEFIC, endüstrinin haklarına, kayıt sahiplerine zarar verilmemesi konusuna dikkat çekerken sivil toplum kuruluşlarından ChemSec atılan adımdan memnuniyetini dile getirdi.

Uluslararası Kimya Sekreterliği‘nden Jerker Ligthart (ChemSec), “Bu verileri serbest bırakarak ECHA, kimyasal şeffaflık açısından doğru yönde atılmış bir adım atıyor ve madde yerine kimyasal grupların daha iyi analiz edilmesine olanak tanıyacak. Bu özelliğin, yeni ürünler geliştirirken şirketlerin endişe verici maddelerin daha hızlı ve daha erken tanımlanmasını sağlayarak, daha iyi kararlar almasını umuyoruz “dedi.

Detaylara ulaşmak için : https://echa.europa.eu/-/data-on-15-000-chemicals-now-available-to-use

Kaynak : CHEMLİFE DERGİSİNİN 1 SAYISINDA YAYINLANMIŞTIRİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: