Yoğurt, Jet Yakıtları İçin Yeni Bir Kaynak Olabilir

Yoğurt, Jet Yakıtları İçin Yeni Bir Kaynak Olabilir. Bilim insanları, atık ürünlerin yoğurt üretiminden biyoyakıt ve hayvancılık yemi katkı maddeleri için bir ham madde haline getirilmesinin bir yolunu buldu.


Çalışma için, peyniraltı suyu bakterileri yararlı kaproik asit ve kaprilik asit içeren yararlı bir bileşik haline getirmek için kullanıldı. Üretim sürecinden kalan peynir altı suyu çoğunlukla süt şekeri laktozu, şeker fruktozu ve laktik asitten oluşuyor. Biyolojik olarak bozunabilir atıkları bakteriler ile beslerken oksijeni bastırmak, anaerobik sindirim yoluyla metan bakımından zengin gaz üretilmesine neden olur.

ABD’nin New York eyaletindeki Cornell Üniversitesi’nin öğretim görevlisi Dr. Lars Angenent’in yaptığı açıklamaya göre “Asidik peyniraltı suyunun jet yakıtından hayvanların da yiyebileceği bir hammaddeye kadar işlevsel hale getirilmesi, sürdürülebilirlik için önemli bir örnek. Mikrobiyolojinin ve biyolojinin doğası hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bu teknolojinin diğer atık akımlarına çevrilebilecek olup olmadığını araştırmaya başlayabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Atık maddelerden yapılan sürdürülebilir jet yakıtı denemeleri şimdiden Avrupa ve Kuzey Amerika’da gerçekleşti. Bu çerçevede, düzenli depolama sahaları, düşük oksijenli bir ortamda ısıtılarak sıvı bir yakıt haline getirilebilen bir gaz üretmektedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: