Tüm Yüzeylere Yapışabilen, Her Sıvıyı İtebilen Bant Geliştirildi

5ad9b tc3bcm yc3bczeylere yapc4b1c59fabilen her sc4b1vc4b1yc4b1 c4b0tebilen bant gelic59ftirildi
5ad9b tc3bcm yc3bczeylere yapc4b1c59fabilen her sc4b1vc4b1yc4b1 c4b0tebilen bant gelic59ftirildi

Tüm Yüzeylere Yapışabilen, Her Sıvıyı İtebilen Bant Geliştirildi. Colorado State Üniversitesi’si Makine mühendisliği bölümünden Doçent Arun Kota herhangi bir yüzeye yapışırsa yapışsın, yüzey sıvılarını itici özelliğe sahip superomniphobic bant geliştirdi. Çalışma ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde yayınlandı.

Superomniphobic yüzeyler, bir sıvı ve bir katı yüzey arasında bir hava yastığı oluşturuyor ve böylelikle tüm sıvılar için itici bir yüzey oluşuyor.


Kota bu alanda 10 yıldan beri çalışıyor ve süper itici kaplamalar üzerine önemli gelişmeler imza atmıştır. Kota ve ekibi ” Buluş ilk bakışta basit olsa da, teknolojinin potansiyel etkisi olağanüstü olacak” diyorlar.

Superomniphobic yüzeylerin kavramı aslında yeni değildir. Araştırmacılar yaklaşık 2007 yılından bu yana superomniphobic kaplamalar üzerine çalışmakta. Benzer yüzeyleri elde etmek için spreyleme ve yüzey aşındırma gibi bir çok yöntem uygulanmakta, ancak bu yöntemler pahalı ekipmanlar, karmaşık teknikler gerektirir ve deneyimli bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

Buna karşılık, Kota ve grubunun geliştirdiği superomniphobic bant; korozyon direnci, kendini temizleme, sürtünme kuvveti azaltma, sıvı atık minimizasyonu, ve daha fazlası dahil olmak üzere, sivil, ticari ve askeri uygulamalarda bir çözüm haline gelebilir.

Arun Kota ve ekibi ürüne patent almışlar, bant ve yapıştırıcı üreticilerinin yanı sıra ambalaj sektörününde ürüne ilgisinin ileride oldukça artacağını gördükleri belirtiyorlar.

Kaynak : physİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: