thyssenkrupp, KÖKSAN’nın Gaziantep’teki İkinci PET Tesisini Kuracak

thyssenkrupp KÖKSANnın Gaziantepteki İkinci PET Tesisi Kuracak
thyssenkrupp KÖKSANnın Gaziantepteki İkinci PET Tesisi Kuracak

Tesis, 2013 yılında thyssenkrupp tarafından inşa edilen mevcut üretim hattının yanında, Gaziantep’te inşa edilecek. İnşaatın tamamlanması ile birlikte, tesisin PET resin üretim kapasitesi yılda 432.000 tona çıkmış olacak. Yeni tesisin 2022 yılı içinde tamamlanması ve işletmeye alınması planlanmaktadır.

Tesis, çeşitli grade’lerde PET Resin üretmek için thyssenkrupp’un yan kuruluşu Uhde Inventa Fischer tarafından patentlenen Melt-To-Resin (MTR®) teknolojini kullanacak.

Bu yatırımla KÖKSAN, ulusal ve yerel pazardaki konumunu güçlendirmeyi hedeflemektedir. PET, yerel pazarın yanı sıra Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler, Amerika, Avrupa ve Afrika bölgelerine de tedarik edilecek.

Uhde Inventa-Fischer CEO’su Werner Steinauer, “KÖKSAN’ın en son teknoloji ürünü bir PET tesisi inşa etmemiz için bizi seçmesinden gurur duyuyoruz. Kendini kanıtlamış olan MTR sürecimiz, optimize edilmiş enerji tüketimi ve düşük üretim maliyetleri gibi geleneksel teknolojilere kıyasla birçok avantaj sunar. Ayrıca tesis, müşterilerin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için belirli miktarda geri dönüştürülmüş PET ile de beslenebilir” dedi.

KÖKSAN CEO’su M. Murat KÖKOĞLU ise yaptığı açıklamada, “Gaziantep’teki ilk üretim hattı sürekli olarak mükemmel performans ve ürün kalitesi sağladığı için thyssenkrupp ile ikinci sözleşmenin imzasını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, çeşitli tekstil ve ambalaj uygulamaları için kimyasal geri dönüştürülmüş PET bazlı başka bir PET polimerizasyon tesisininde yapımını birlikte inceliyoruz” dedi.

Thyssenkrupp tarafından geliştirilen MTR işlemi, PET reçine üretiminde solid-state-post-condensation işlem adımlarına olan ihtiyacı ortadan kaldıran sürekli bir polikondensasyon işlemidir. Bu, geleneksel teknolojilere kıyasla önemli ölçüde enerji tasarrufu, azaltılmış yatırım, işletme ve bakım maliyetleri ve daha yüksek hammadde verimi sağlar.

Teknoloji, yakıt ve elektrik enerjisi açısından karbon ayak izini yüzde 30’a kadar azaltarak günümüzün sürdürülebilirlik talebini karşılıyor.

Ayrıca, tesislerin thyssenkrupp’un FTR (Flakes-To-Resin) geri dönüşüm teknolojisi ile güçlendirilmesi her zaman mümkündür ve nihai ürün için gıda onaylarını etkilemeden hammaddelerin yüzde 50’sine kadar değiştirilmesine izin verir.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/thyssenkrupp-koksannin-gaziantepteki-ikinci-pet-tesisini-kuracak

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: