Silikon Güneş Pillerinin Verimliliği Yüzde 26’yı Geçti

b836c silikon gc3bcnec59f pillerinin verimlilic49fi yc3bczde 26yc4b1 gec3a7ti
b836c silikon gc3bcnec59f pillerinin verimlilic49fi yc3bczde 26yc4b1 gec3a7ti

Silikon Güneş Pillerinin Verimliliği Yüzde 26’yı Geçti. Kaneka Corporation’da çalışan bir araştırma ekibi, bir önceki rekor seviyesine göre yüzde 0,7 artışla yüzde 26,3 olan verimli bir hücre üretmek suretiyle silikon tabanlı güneş pil verimliliği rekorunu kırdı. Nature Energy dergisinde yayınlanan makalesinde ekip, verimliliği artırmak için kullandıkları teknikleri ve teorik sınır olan yüzde 29,1’e ulaşmaya devam etme planlarını anlatıyor.

Çoğu bilim adamı, küresel ısınma karşısında elektrik üretmek daha temiz bir alternatif bulmak için dünya çapında araştırmalarına devam ediyor.


Elbette, bir olasılık enerjiyi güneşten sağlamak için, çoğunlukla güneş pillerini kullanmaktır. Ne yazık ki, endüstri standardı olan silisyum esaslı güneş pilleri, onları yapmada nispeten yüksek maliyet nedeniyle hala kömürle rekabet edemiyor. Mühendislerin bu sorunun üstesinden gelmek için umut verdikleri tek tek güneş pillerinin daha fazla enerji üretmesini sağlamak, diğer bir deyişle verimliliklerini arttırmak. Kaneka ekibi bu yeni çabayla üretim sürecinin çeşitli bölümlerini iyileştirmenin bir yolunu buldu.

Araştırmacılar çalışmalara standart hücrelere göre daha inceltilmiş kristalin bir silikon diskle (165 mikrometre) başlamışlardı. Işık yansımasını en aza indirmek için daha sonra yüzey kazınmıştır. Sonra, yük taşıyıcılarının kaybını azaltmak için her iki taraf amorf silikon kaplandı. Verimlilik, şirketin tescilli heterojinasyon teknolojisi ve birbirine eklenmiş elektrotlar kullanılarak daha da geliştirildi. Ekip ayrıca elektron ızgarasını hücrenin önünden arkaya doğru taşıdı ve optikteki kayıpları en aza indirirken hücreye girmek için artan miktarda güneş ışığına izin verdi.

Yeni kayıt, Freiburg’daki Güneş Enerjisi Sistemleri için Fraunhofer Enstitüsü tarafından ekibin iddialarını kanıtlamak ve doğrulamak için ölçüldü. Bununla birlikte, araştırmacılar henüz kendi tekniklerinin endüstriyel işleme nasıl taşınabileceğini belirlememişlerdir. Bu nedenle tüketicilere daha verimli ürünler satıp satılmayacağı veya ne zaman sonuçlanacağı henüz belli değil. Ekip ayrıca, verimliliği daha da artırmaya yönelik çabaları sürdürmek için niyetlerini de açıkladı.

Kaynak : techxploreİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: