Sanofi, Zika Aşı Araştırmasını Durdurdu

Sanofi, Zika Aşı Araştırmasını Durdurdu. ABD Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme İdaresi (BARDA) tarafından sağlanan fonların azaltılmasını gerekçe gösterilerek ilaç üreticisi Sanofi, Zika virüsüne karşı aşı geliştirme çalışmalarını durduruyor.

Geçen yıl, BARDA, Sanofi’nin Zika aşısının imalatı ve Faz II klinik çalışmasını desteklemek için 43.2 milyon Dolar taahhüt etmişti. Şimdi, hükümet teşkilatı Sanofi ile olan sözleşmesini Zika gözetim çalışmasıyla sınırlıyor. Sanofi, Faz II çalışmasını artık sürdürmeyecek olsa da, amaç, projeyi Zika geri döndüğünde kolayca başlatılabilecek bir noktaya getirmektir.

Zika, Yeni doğan bebeklerde görülen Mikrosefali (küçük kafa) olarak da tanımlanan bu hastalık, “Aedes aegypti” cinsi sivrisineklerin hamile kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü ile yayılıyor. Mikrosefali ile doğan bebeklerin kafaları normalden 31.5-32 santimetre daha küçüktür. 2016 baharında infekte birkaç bin Brezilyalı kadının mikrosefali ile bebek doğumu yapması nedeni ile 2016 yılının başında Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir halk sağlığı aciliyeti ilan edildi.

O zamandan beri, endüstri, akademik ve devlet araştırmacıları virüsü anlamaya ve ilaç, teşhis ve aşı geliştirmeye çalışıyorlar.

Birkaç Zika aşıının klinik denemeleri devam ediyor. Ancak enfeksiyöz hastalık uzmanları bu ürünlerin ticarileştirme hızını övdüğü halde, aşıların Zika gibi bir virüs için her derde deva olmadığını bildiriyorlar.

Ulusal Allerji ve Enfeksiyon Hastalıklar direktörü David M. Morens, “aşıların büyük salgınları kontrol altında tutmada yararlı olduğu açık, ancak virüsler hızla büyür ve öngörülemeyen küçük kümeler halinde tekrar ortaya çıkarlar. Porto Riko’da yeni Zika vakaları, 2016’da yaklaşık 35.000’den bugün 500’e kadar düştü. Herkezin virüsün azaldığını görmekten mutlu olmasına rağmen, halk sağlığı görevlilerini bir tedirginlik içindedir. Herkes aşı olmalı?

Kaynak : ACS


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: