Sabun İçinde Bulunan Kimyasallar Cildinizin Islanabilme Özelliğini Değiştirebilir

Sabun İçinde Bulunan Kimyasallar Cildinizin Islanabilme Özelliğini Değiştirebilir. Yeni bir araştırmalara göre, kozmetik temizleyicilerde bir bileşen kullanarak cildimizin ıslanabilirliğini değiştirmek mümkün olabilir.

İnsan cildinin en dış tabakası, alttaki canlı doku ile dış çevre arasındaki koruyucu bir bariyer gibi davranır. Bu doku tabakasının ıslanabilme özelliği kimyasalların yayılmasını ve patojenik mikroorganizmaların yapışmasını etkileyebilir. Yeni bir araştırmada, Binghamton Üniversitesi’nden biyomedikal mühendisliği profesörü olan Guy German, diğer araştırmacılarla birlikte, deri tabakasının ıslanabilme özelliğinin, farklı pH değerleri ile tamponlanmış sodyum laury lsülfat olarak bilinen anyonik sürfaktanın solüsyonlarıyla muamele edilmesiyle kontrol edilebileceğini gösterdi.

German “Bu çalışmada, kozmetik temizleyicilerde yaygın olarak kullanılan bir bileşen kullanarak insan cildi yüzeyinin ıslanabilirliğini değiştirebildiğimizi gösterdik. “Cilt dış dünyaya ilk savunma hattı gibi davranıyor ve cildin ıslanabilirliği, mikroorganizmaların önlenmesinde ve ayrıca kozmetik ürünlerin duyusal algılanmasında önemli rol oynamaktadır” diyor.

Yüzey aktif maddeler amfifiliktir ( hem hidrofilik ve hidrofobik özellikler taşıyan bir kimyasal yapı ), yani hem hidrofobik grupları (kuyrukları) hem de hidrofilik grupları (başları) içerirler ve sabun, şampuan, tıbbi kremler ve tıraş kremlerinde bulunurlar.

“Asidik ortamlarda cilt aslında pozitif bir yüke sahiptir. Baş grubunun negatif yükü aslında cildin pozitif yüküyle bağlanır ve kuyruklar yukarı kalkar. Kuyruklar yukarı kalkınca gerçekten hidrofobik bir yüzeye sahip olduğunuz anlamına gelir. Ancak alkali koşullara gittiğinizde ciltte o pozitif yük almıyorsunuz ve kuyruk cilde yapışarak sudan kaçıyor. Baş grupları daha sonra cildi çok daha hidrofilik hale getirir.

Bugüne kadar, araştırmalarının odak noktası sağlıklı ve hastalıklı / düzensiz cilt dokusunun mekaniği, yaşlanması, bakteri enfeksiyonu ve kozmetik ile mekanik ve işlevindeki değişiklikleri araştırmak olmuştur.

Bu araştırma, ciltteki keratin ile yüzey aktif cisimler arasındaki kimyasal etkileşimler yoluyla herhangi birinin cildin fiziksel özelliklerini doğrudan kontrol edebilme kabiliyetini ilk kez sağladığını gösteriyor.

“Anyonik yüzeyaktif madde çözeltilerinin pH’larını kullanarak insan derisinin ıslanabilirliğini kontrol etme” başlıklı yazı Colloids and Surfaces B: Biointerfaces’de yayınlandı.

Kaynak : phys


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: