Okyanusunların Korunması İçin “Hipokrat Yemini” Geliyor

Okyanusunların Korunması İçin “Hipokrat Yemini” Geliyor. Uluslararası bir deniz bilimcileri grubu, doktorların yaptığı gibi okyanusları korumak için bir “Hipokrat Yemini” edilmesi için çağrıda bulundu.

Bilim adamları, bu yeminin okyanusları koruma çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıktığını, insanların bu çabaları ihlaline karşı okyanusların korunmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Aynı zamanda yemin, sosyal sorumluluk olarak insanlarda doğru karar vermeyi teşvik edecektir.

Washington Üniversitesinden Dr.Nathan Bennett, “Davranış kurallarını geliştirmenin nedeni, geçmiş hatalar yapmamız ve onlardan öğrenmemizdir. Önümüzdeki dönemde bir yol önermeye ve nihai olarak okyanusları koruma başarısını artırmaya çalışıyoruz “dedi.

Bilim insanları, bir koruma yasası için kullanılabilecek bir takım sosyal adalet, hesap verebilirlik ve karar verme ilkelerini ileri sürdüler. Bunlar arasında yerli haklar, gıda ve yaşam güvenliği, kapsayıcılık ve şeffaflık gibi konular yer alıyor.

Birçok insan hakları ihlali, koruma faaliyetlerinin yan ürünleri olarak dünya çapında bilinçsizce gerçekleştirildi.

Tanzanya’da Kıyı yerli halkları zorla kendi evlerinden uzaklaştırılmış ve Güney Afrika’daki bölgeler, yerel halka danışmadan deniz koruması için belirlenmiştir.

Uluslararası bir grup akademisyen, üniversite, devlet kurumları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan profesyoneller geçen yıl Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nde bir araya geldi. Kongre sonucu, yayınlanan makalede özetlenen bir deniz kanunları ve çerçeve metni hazırlandı.

Washington Üniversitesi‘nden ve makale yazarlarından Profesör Patrick Christie şunları söyledi: “Deniz muhafazası uygulaması her zaman bir dengeyi içermektedir. Bu analiz, toplumun en savunmasız kişisinin temel koruma yükünü tek başına taşıması beklenemez olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu analizin ilkelerini dikkatle incelemezsek, koruma uzun vadede başarısız olacak, toplum ve ortamlar üzerinde istenmeyen olumsuz etkilere etkiler ortaya çıkacaktır “dedi.

Yazarlar, Haziran ayında Birleşmiş Milletler Okyanus Konferansı , Eylül ayında Uluslararası Deniz Koruma Bölgesi Kongresi ve Ekim ayında Okyanus Konferansı gibi yakın gelecekteki uluslararası okyanus toplantılarında önerilerini görüşmeyi planlıyorlar. Diğer bilim adamları, politikacılar ve fon sağlayıcılar böyle bir belgeye neyin dahil edilmesi gerektiğini tartışıp davranış kuralları taslağı hazırlamaya çalışacaklar.

Öneriler Deniz politikaları dergisinde 15 Mayıs’ta yayınlandı.

Kaynak : labnews & washington.edu

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: