Kimya Sektörü, Akademi ve Kamu CO2 Projesi İçin Güçlerini Birleştiriyor

Kimya Sektörü, Akademi ve Kamu CO2 Projesi İçin Güçlerini Birleştiriyor . Covestro AG liderliğinde yedi ülkeden ve 14 ortaktan oluşan bir araştırma projesi, çelik endüstrisindeki baca gazının plastiklerin verimli ve sürdürülebilir bir şekilde üretilmesi için nasıl kullanılabileceğini araştırmayı planlıyor. Bu, konvansiyonel yöntemlerde kullanılan hammaddeyi ham petrolünden kurtaracaktır. Carbon4PUR adı verilen sektörler arası proje, Avrupa Birliği’nden finansman almaktadır.

Sınırlar ötesi işbirliği

Yeni proje, atık gaz kaynağından plastik üreticisine uzanan benzeri görülmemiş bir işbirliğini ortaya koyuyor.

Özellikle proje, çelik üretimi sırasında üretilen karbon dioksit (CO2) ve karbon monoksit karışımlarını poliol üretmek için kullanmayı amaçlamaktadır. Poliol, poliüretan esaslı yalıtım malzemelerinin ve ham yağdan elde edilen kaplamaların ana bileşenidir.

Daha az karbon ayak izi

Geliştirilen süreç özeldir, çünkü atık gazın farklı bileşenlerine ayrılması için özel bir proses gerekir. Bunun yerine, gaz karışımı bir kemokatalitik işleme tabi tutulacak ve doğrudan poliüretanlar için yapı taşları ve ara maddelere dönüştürülecektir. Bu karbon ayak izini yüzde 20 ila 60 azaltabilir.

Endüstriyel pilot proje için ideal başlangıç ​​koşulları var: Güney Fransız kasabası Fos-sur-Mer’de bir ArcelorMittal çelik fabrikası ve bir Covestro üretim tesisi yakın komşudur. Proje konsorsiyumu, RWTH Aachen Üniversitesi, TU Berlin, Dechema, Londra İmparatorluk Koleji, Gent ve Leiden Üniversiteleri, Fransız Commissariat à l’énergie atomique ve auxéejies, Güney Kutbu Karbon Varlık Yönetimi , Grand Port Maritime de Marseille ve PNO Innovatieadvies’ dir. Covestro, yenilikçi ara ürünlerini, Belçika merkezli bir poliüretan köpük üreticisi olan Recticel ve kaplama endüstrisine Yunan tedarikçisi olan Megara Reçineler gibi ek endüstriyel ortaklara sunabilir.

Geçen yıl Covestro, döşemeli mobilyalar ve şiltelerde kullanılmak üzere tasarlanmış yumuşak poliüretan köpük için bir öncü üretmek için karbon dioksit kullanmaya başladı. Bu arada şirket, CO2 bazlı hammaddeler için ilave uygulama alanları araştırıyor.

Covestro yenilik, pazarlama ve satıştan sorumlu müdürü, Dr Markus Steilemann. “Birlikte, kritik bir yeniliğe giden yolda çelik endüstrisindeki atık gaz karışımları kimyasal bir süreç için karbon sağlayabilir ve nihayetinde yalıtım malzemeleri ve kaplamaları üretmek için kullanılabilir” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: