Kimya Devleri Bio-Polimer Üretimi İçin Güçlerini Birleştirdi

2c5ca kimya devleri bio polimer c39cretimi c4b0c3a7in gc3bcc3a7lerini birlec59ftirdi
2c5ca kimya devleri bio polimer c39cretimi c4b0c3a7in gc3bcc3a7lerini birlec59ftirdi

Kimya Devleri Bio-Polimer Üretimi İçin Güçlerini Birleştirdi. BASF ve Avantium yeni bir polimer olan polietilen furanoate (PEF) geliştirmek için ortak bir girişimde ilerlemekte.


Ortaklar, furandikarboksilik asit (FdCA)’ten, biyobazlı kimyasal polietilen furanoate “PEF” üretmek için Antwerp Belçika’da BASF‘ın kompleksine ait bölgede Synvina isimli tesisi kurdular. Şirketler kurulan planta 300.000.000 $ ve 700,000,000 $ arasındaki yatırım koyarak, 3’e 1 oranında hissedar olacaklar.

Fabrikanın yılda 50.000 ton FDCA kapasitesine sahip olması, sanayi ölçekli üretim yapabilmesi ve daha fazla teknolojiyi geliştirmekte kullanılacak  bir “referans fabrika,” olması amaçlanmıştır.

Kimya Devleri Bio-Polimer Üretimi İçin Güçlerini Birleştirdi1Teknoloji, Avantium tarafından geliştirilen ve YXY adı verilen bir sistemdir. Karbonhidratların hidrat suları yok edilerek 5-metoksi metil furfural elde edilir ve oksitlenme sonucu FDCA elde edilir, daha sonra FDCA, PEF için etilen glikol ile reaksiyona sokulur.

Coca-Cola ve Danone soda şişelerinde kullanılan polietilen tereftalat (PET) için biyo bazlı bir alternatif polimer geliştirmek için yıllardır Avantium ile işbirliği yapmakta.

PEF, PET’e göre daha iyi oksijen ve karbon dioksit engelleme özelliği göstermekte.

Geçen ay, Avantium ve Japonya’nın Toyobo firmasıda, Iwakuni Japonya’da Toyobo fabrikasının bölgesinde PEF polimer üretiminin yanı sıra PEF filmi yapmak için planlarını açıklamışlardı.

Daha fazla detaylı bilgi için : https://www.avantium.com/

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: