Japonya’da Sahte Bilimsel Makale Krizi, Nobel Ödüllü Bilim İnsanı İstifa Etmek İstiyor

Japonya’da Sahte Bilimsel Makale Krizi, Nobel Ödüllü Bilim İnsanı İstifa Etmek İstiyor. İndüklenmiş pluripotent kök hücrelerinin (iPS) keşfi ile 2012 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü alan Shinya Yamanaka, Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nin iPS Hücre Araştırma ve Uygulama Merkezi‘nin (CiRA) direktörü olarak istifa edebileceğini söyledi. Nedeni ise, Merkezindeki Araştırmacılar tarafından yayınlanan hileli bir makale. Ancak Japonya’daki gözlemciler, makalenin yazarı olmayan Yamanaka’nın bilimsel ihmali ne derece ciddiye aldığını vurguluyor.

Söz konusu makale, Mart 2017’deki Kök Hücre Raporları dergisinde yer aldı. Yamanaka tarafından CiRA’nın web sitesinde yayınlanan ve makaledeki sahte resimler iddiaları üzerine hazırlanan rapora göre, CiRA ve Kyoto Üniversitesi Temmuz 2017’de ön soruşturma ve inceleme başlattı. Komite, makaledeki altı kişininde sahtekar olduğunu tespit etti ve Makalenin yazarlarından Kohei Yamamizu’yu baş suçlu olarak kabul etti.

Yapılan bir basın toplantısında soruşturma ile ilgili detayları açıklayan Nobel Ödüllü Yamanaka, CiRA direktörü olarak kendi merkezinde gerçekleşen bu olay sonrası kendisininde istifa edebileceğini söyledi.

Bununla birlikte, Kyoto Üniversitesi, Japonya’nın önde gelen bilim adamlarından Yamanaka’dan istifa etmesinin istemiyor. Tokyo merkezli Tıbbi Yönetim Araştırma Enstitüsünün genel müdürü Masahiro Kami, bir araştırmanın uygunsuzluğunun ortaya çıkmasına karşın diğerlerinin halen gizliliğini koruyabileceğini söyledi. Kyoto Üniversitesi‘nin Yamamizu’nun diğer makalerininde araştırmasını istiyor.

” İndüklenmiş pluripotent kök hücreler ilk olarak Shinya Yamanaka’nın çalışma grubu tarafından 2006 yılında Kyoto Üniversitesi’nde üretildi. Araştırmada, embryonik kök hücrelerde önemli olduğu saptanan transkripsiyon faktörlerinden 24 tanesi seçildi. Fare fibroblastlarına retroviral transfeksiyon yöntemiyle önce bunların tamamı akratılarak pluripotent hücreler elde edildi, daha sonra tek tek çıkarılarak en önemli 10 tanesi ve bunların içinden 4 tanesi seçildi. Fibroblastlara yalnızca bu 4 genin (Oct4, Sox2, c-Myc ve Klf4) aktarılmasının onları pluripotent hale getirmeye yettiği saptandı.”

Kaynak: sciencemag

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: