İngilizler, Küresel Meselelere Çözüm Bulmak İçin 70 Ülke İle İşbirliğine Başlıyor

İngilizler, Küresel Meselelere Çözüm Bulmak İçin 70 Ülke İle İşbirliğine Başlıyor. İngiltere’deki bilim adamları ve dünya çapında gelişmekte olan ülkeler küresel meselelere çözüm bulmak için güçlerini birleştirdiler.

37 farklı disiplinli projeyi desteklemek için İngiltere’nin Araştırma Konseyi (RCUK) tarafından 200 Milyon Dolar’dan fazla Global Challenges Research Fund’a (GCRF) yatırım yapıldı. Bunlar sağlık, teknoloji, ekonomi ve çevre gibi zorluklarla mücadele etmeyi amaçlıyor.

İngiltere Araştırma ve Yenilikçilik Genel Müdürü Profesör Sir Mark Walport, “Bu küresel zorlukların üstesinden gelmenin, çok uluslu bir birliktelik gerektirdiği gibi, onlara çözüm bulmak çok disiplinden araştırmacıların birlikte çalışmasını gerektiriyor. Global Challenges Research Fund, bunu mümkün kılmakta ve İngiltere’nin dünyanın önde gelen araştırmacılarının, dünyayı ve toplumu daha sürdürülebilir kılmak için birbirleriyle ve dünya çapındaki ortaklarla çalışmakla görev yapabilmeleri anlamına geliyor “dedi.

Farklı projeler dünyadaki yaklaşık 70 ortak ülkeyi içerecek ve dört yıl boyunca sürecek.

Her proje, ortaklıkların projenin bitmesinden sonra da devam etmesini umut ederek, gelişmekte olan ülkelerdeki kurumlar ve Birleşik Krallık’taki işbirliğinin sürekli olmasını istiyoruz. GCRF, özellikle gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı zorluklarla ilgili araştırmaları teşvik etmek amacıyla geliştirilen, 2015 yılının sonunda hükümet tarafından ilan edilen £ 1.5bn’lık bir fondur.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: