Havai Fişeklerin Enerjisini Yakıt Olarak Kullanabilir miyiz ?

9d2c3 havai fic59feklerin enerjisini yakc4b1t olarak kullanabilir miyiz
9d2c3 havai fic59feklerin enerjisini yakc4b1t olarak kullanabilir miyiz

Havai Fişeklerin Enerjisini Yakıt Olarak Kullanabilir miyiz ? Dünya, otomobilleri ve kamyonlarını çalıştırmak için benzine ve diğer hidrokarbonlara çok güveniyor.  Alternatif bir yakıt tipi ararken, bazı araştırmacılar havai fişek ve patlayıcı maddelere yöneliyor: “METAL TOZLARI“. Ve şimdi bir araştırma ekibi, havada dengeli ve ateşlenene kadar patlamaya yol açmayan yüksek enerji içeriğine sahip bir metal nanoparçaklı yakıt üretmek için bir yöntem geliştirdiklerini bildiriyor. Çalışmaları, ACS dergisi Energy & Fuels‘da yayınlandı.


Hidrokarbon yakıtlar oda sıcaklığında sıvıdır, depolanması kolaydır ve enerjileri arabalar ve kamyonlarda kolaylıkla kullanılabilir. Büyük miktarda enerji içerebilen metal tozları patlayıcılar, uzay gemisi ve havai fişekcilikte yakıt olarak uzun süredir kullanılmaktadır.

Onları araçlara yakıt olarak geliştirmek çok enteresan görünebilir, ancak bazı araştırmacılar bunu yapmayı teklif ettiler. Burada en büyük zorluk, yüksek enerjili metal nanoparçaklı yakıtların hava ile temasında kararsız ve ateşlemeye eğilimli olmasıdır. Albert Einstein ve meslektaşları hem yüksek enerji içeriğine sahip, hem de hava istikrarı iyi olan bir yakıt üretmek için ve onları kullanmak, kontrol etmek için bir yol bulmayı istemiştiler.

Araştırmacılar, titanyum, alüminyum ve borları karışık metal nanoparçaklı bir yakıtta hidrojen spreyi ile birleştirmek için ultrason aracılı kimyasal işlem kullanarak bir yöntem geliştirdiler. Ortaya çıkan malzeme hem stabil hem de daha kararlı idi ve standart nano alüminyum yakıtlara kıyasla daha yüksek bir enerji içeriyordu.

Hidrokarbonların 33 kilojoule / mililitre olan enerji yoğunluğu, titanyum-alüminyum-boron yapısında ise en az 89 kilojul / mililitre enerji yoğunluğuna sahiptir.

Kaynak : ACSİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: