Evonik ve Siemens Yeşil Kimya İçin Güçlerini Birleştirdi

Evonik ve Siemens Yeşil Kimya İçin Güçlerini Birleştirdi. Evonik ve Siemens, karbon dioksiti özel kimyasallara dönüştürmek için kullanacağı enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan ve bakterilerden elde etmeyi planlıyor.  İki şirket, Rheticus adlı ortak bir araştırma projesinde elektroliz ve fermantasyon süreçleri üzerinde çalışıyor. İlk test tesisi, bütanol ve hekzanol gibi kimyasallar üreten Almanya’nın Marl şehrindeki Evonik tesisi olacak. Sonraki aşamada, yılda 20.000 ton üretim kapasitesine sahip başka tesis öngörülüyor. İki şirketten yaklaşık 20 bilim adamı projede yer alıyor.


Siemens Corporate Technology’nin teknik proje sorumlusu Dr. Günter Schmid,”Kimyasal ürünleri çok daha uygun maliyetli ve çevreye dost bir şekilde üretmemizi sağlayacak bir platform geliştiriyoruz. Proje, sadece kimyasalların sürdürülebilir olarak üretilmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir enerji deposu görevi görür, güç dalgalanmalarına cevap verebilir ve şebekeyi dengelemeye yardımcı olur” diyor.

Rheticus projesi, Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’ndan (BMBF) 2.8 milyon euro kaynak alacak.

Siemens ve Evonik her biri kendi temel yetkinliklerini bu araştırmada kullanmakta. Siemens, karbon dioksit ve suyun hidrojen ve karbon monoksit (CO) haline dönüştürülmesinin ilk aşamasında kullanılan elektroliz teknolojisini geliştrmekte. Evonik ise, fermantasyon sürecine katkıda bulunuyor, CO içeren gazları özel mikroorganizmaların yardımıyla metabolik süreçlerle yararlı ürünlere dönüştürüyor.

Rheticus projesinde, bu iki aşamada (elektroliz ve fermantasyon) laboratuvardan geliştirilmiş ve bir teknik test tesisinde birleştirilmiştir.

Proje, aynı zamanda, CO2’yi hammadde olarak kullandığı için Rheticus platformu atmosferdeki karbon dioksit seviyelerinin azaltılmasına da katkıda bulunuyor. Örneğin, bir ton bütanol üretmek için üç ton karbon dioksit kullanılacaktır.

Siemens ve Evonik gelecekte, örneğin bir enerji santrali atık gaz veya biyogaz kaynağı olan herhangi bir yere kurulabilir olabileceği ve projelerinin ileride çok diğer firmalar tarafından da kullanılabileceğini söylüyor.İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: