EPA, Trikloroetilen Kullanımını Yasakladı

ebdf3 epa trikloroetilen kullanc4b1mc4b1nc4b1 yasakladc4b1 1
ebdf3 epa trikloroetilen kullanc4b1mc4b1nc4b1 yasakladc4b1 1

EPA, Trikloroetilen Kullanımını Yasakladı EPA tarafından 7 Aralıkta önerilen bir yönetmelikle kuru temizleme tesislerinde kullanılan aerosol yağ gidericilerinde ve leke sökücülerde artık Trichloroethylene ( Trikloroetilen )  (TCE) kullanılmasına izin verilmeyecektir.

EPA ( Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı), 2014’de leke giderici temizleme ajanlarında ve aerosol sprey yağ gidericilerinde kullanılan TCE’nin işçilere ve tüketicilere sağlık riskleri oluşturabileceği sonucuna vardı. TCE üzerinde yapılan çalışmalar kimyasal kanserojen özellik gösterdiği, nörolojik, gelişimsel ve immünolojik toksisite ile ilişkilendirmiştir.

Ajansın 2014 değerlendirmesi, ticari buhar yağ giderme işleminde TCE’nin kullanımı ile ilişkili riskleri de buldu, ancak EPA bu riskleri gidermek için ayrı bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Kimya sanayi, belirli kullanımın kısıtlanmasına şiddetle karşı çıkıyor.

TCE, Haziran ayında yürürlüğe giren gözden geçirilmiş TSKA (Zehirli Maddeler Kontrol Yasası ) uyarınca EPA’nın risk açısından değerlendireceği ilk 10 kimyasaldan biridir. Ajans, kimyasalın kalan tüm kullanımlarını değerlendirmek için yeni yetkililerinide kullanmayı planlıyor.

EPA’nın TSCA (Zehirli Maddeler Kontrol Yasası ) uyarınca zehirli bir kimyasalın kullanımını kısıtlamaya çalıştığı son yıl 1989’du ve asbest yasaklanmıştı. Ancak federal temyiz mahkemesi, yasağı iki yıl sonra bozdu.

EPA, revize edilmiş yasalar uyarınca yasaklamayı bir süre daha beklemektedir çünkü artık her kullanımın kısıtlanmasının riski azaltmanın en az külfetli yol olduğunu göstermek zorunda değildir. Yeni yasa EPA‘nın bir kimyasal maddenin “gerekli olduğu ölçüde” kısıtlamasına ve riskin azaltılmasında yardımcı olmasınıda izin veriyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: