Deniz Kestanesi Dikenleri, Kemiklerimizi Onarabilir

37bc0 deniz kestanesi dikenler kemiklerimizi onarabilir
37bc0 deniz kestanesi dikenler kemiklerimizi onarabilir

Deniz Kestanesi Dikenleri, Kemiklerimizi Onarabilir. Kemik kırıkları ve travma veya hastalıktan kaynaklanan kusurları iyileştirmek için her yıl 2 milyondan fazla işlem yapılmaktadır ve bu da kandan sonra kemiği ikinci en sık nakledilen doku yapar. Bu ameliyatların sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olmak için, bilim adamları deniz kestanesinin dikenlerinden yeni bir aşı materyali geliştirdi. Araştırmacılar hayvanlarda test ettikleri çalışmayı ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde yayınladılar.

Doktorların, kemik kusurlarını tedavi etmek için elinde çeşitli yaklaşımlar vardır.

Değiştirilen materyal, hastanın kendi vücudundan, bağışlanmış dokudan veya sentetik veya doğal olarak türetilen bir üründen gelebilir. Bununla birlikte, bu yöntemlerin tümünün sınırları vardır. Örneğin, kemik onarımı için iskele yapı olarak kullanılan hidroksiapatit gibi mevcut biyoseramikler zayıf ve kırılgan olma eğilimindedir ve bu parçaların kopmasına neden olabilir. Bu parçalar daha sonra bitişik yumuşak dokuya hareket ederek iltihaplanmaya neden olabilir. Yakın tarihli araştırmalar, deniz kestanesi dikenleri gibi biyolojik materyallerin gözenekliliği ve dayanıklılığı nedeniyle kemik iskeleti yapısı özelliği gösterebileceğini belirtiyor. Xing Zhang, Zheng Guo, Yue Zhu ve meslektaşları bu fikri daha ayrıntılı olarak test etmek istemişler.

Araştırmacılar, bir hidrotermal reaksiyon kullanarak, dikenlerin orijinal olarak birbirine bağlı gözenekli yapısını korurken, deniz kestanesi dikenlerini biyolojik olarak parçalanabilir magnezyum-trikalsiyum fosfat iskelelerine dönüştürdüler. Hidroksiapatitten farklı olarak, deniz kestanesi diklerinden yapılmış iskeleler kesilebilir ve belirli bir şekil ve boyuta kadar delinebilir. Tavşanlar ve av köpekleri üzerinde yapılan testler, kemik hücrelerinin ve besinlerin gözeneklerden akıp kemik oluşumunu teşvik ettiğini gösterdi.Araştırmacılar bulgularının kemiklerin onarımı için yeni hafif malzemeler tasarlamasına ilham verebileceklerini söylüyor.

Araştırmacılar, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ulusal Yüksek Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Programı tarafından destekleniyor.

Kaynak : ACS

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: