Birleşik Arap Emirlikleri Mars’ta Şehirler Oluşturmak Planlarını Açıkladı

f4cd5 birlec59fik arap emirlikleri marsta c59eehirler oluc59fturmak planlarc4b1nc4b1 ac3a7c4b1kladc4b1
f4cd5 birlec59fik arap emirlikleri marsta c59eehirler oluc59fturmak planlarc4b1nc4b1 ac3a7c4b1kladc4b1

Birleşik Arap Emirlikleri Mars’ta Şehirler Oluşturmak Planlarını Açıkladı. NASA ve SpaceX Mars kolonizasyon oyunundaki tek oyuncular değil, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kendi iddialı bir planını ana hatlarıyla çiziyor: Kızıl Gezegen’de Chicago büyüklüğünde bir şehir inşa etmek. ABD çıkarları önümüzdeki yirmi yıl içinde bizi Mars’a taşımaya niyetli olsa da, BAE Mars’ta bir insan kolonisini tasarlamak, inşa etmek ve yerleştirmek için kurulan “Mars 2117” projesiyle kesinlikle daha uzun vadeli bir görüş sunmakta.


BAE Başkan Yardımcısı ve Dubai hükümdarı Sheikh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, Dubai’deki Dünya Hükümet Zirvesi’nde planı açıklayarak, Mars 2117 Projesi ile, Mars kolonizasyonu mümkün olana kadar uluslararası ortaklar ile bilimsel bilgiler geliştirmek için birlikte çalışacağız.

Şeyh Muhammed, “Yeni proje ile, bugün ektiğimiz tohumlar, gelecek nesiller için yeni bir bilgiyi açığa çıkarmak, öğrenme tutkusu sağlamak gibi yararlar sağlayacak” dedi.

“İnsanların diğer gezegenlere inmesi, insanlar için uzun zamandır rüya görüyor: Amacımız, BAE’nin bu rüyayı gerçeğe dönüştürmek için uluslararası çabalara öncülük etmesidir.”

Girişime ilişkin detaylar şimdilik zayıf olmakla birlikte, BAE‘ nin 2020’de ‘Umut’ araştırmasını başlatma konusundaki taahhüdüne takiben, Kızıl Gezegen’i en az 2023 yılına kadar yörüngede gezip incelemek için ciddi bir plan yapıyor.

Açıkçası, Mars 2117 çok daha iddialı bir projedir ve planın ana odak noktası BAE’de bilim eğitimi altyapısına yatırım yapmak ve geliştirmek olsa da, planın arkasındaki kişiler, Mars kolonisinin bir gün nasıl görüneceği hakkındaki vizyonlarını da açıkladılar.

Dünya Hükümetleri Zirvesi’ndeki bilimsel ve araştırma komitesinin yöneticisi Saeed Al Gergawi CNBC’ye verdiği demeçte, “Şehrin yaklaşık olarak Chicago büyüklüğünde ve 600.000 nüfusu olacak” dedi.

“Amerikalı SpaceX’in Parası Yok”

Araştırmacılar Musk’ın vizyonunu sevmeye devam ederken, eleştirmenler SpaceX’i teslim edecek paraları olmadığını söylüyorlar.

George Washington Üniversitesi Uzay Politikaları Enstitüsü eski direktörü John Logsdon Eylül ayında AFP’ye verdiği demeçte, “Musk’un 2025 yılına kadar insanları Mars’a götürebilecek ihtimali yok” dedi.

Özel şirketlerin devam eden bir Mars kolonizasyonunun gerektirebileceği yatırım seviyesini karşılayamaması durumunda, en iyi maddi kaynak hükümet uzay ajansları olabilir.

NASA, gelecek nesil roketi olan Uzay Fırlatma Sistemi’nin (SLS) insanoğlunun Mars’a gitmesi için gerekenleri içerdiğini söylüyor, ancak 2004 yılında duyurulduğu günden bu yana finansmanın kötüye kullandığını söylüyor.

Yorumculara göre Mars’ta koloniler kurabilmemiz için  BAE’nin  Mars 2117 Projesi büyük fırsat.

Kaynak : sciencealertİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: