Bilim İnsanlarının Yeni Hedefi Uranüs ve Neptün’deki Olağanüstü Kimyasal Bileşikler

db6ff bilim c4b0nsanlarc4b1nc4b1n yeni hedefi uranc3bcs ve neptc3bcndeki olac49fanc3bcstc3bc kimyasal bilec59fikler
db6ff bilim c4b0nsanlarc4b1nc4b1n yeni hedefi uranc3bcs ve neptc3bcndeki olac49fanc3bcstc3bc kimyasal bilec59fikler

Bilim İnsanlarının Yeni Hedefi Uranüs ve Neptün’deki Olağanüstü Kimyasal Bileşikler. Bilim adamları Uranüs ve Neptün’de ve ayrıca onların uydularında bulunan karbonik ve Orthokarbonik (aynı zamanda Hitler’in asidi olarak da bilinir ) asitler gibi sıradışı bileşikleri içerebileceklerini keşfetmeye çalışıyor.


Bu araştırmacılar kendi araştırma için konu olarak bu gezegenleri seçmeleri rastlantı değildir. Bu gaz devleri esas olarak organik kimyanın üç temel taşı olan hidrojen, karbon ve oksijen’den oluşuyor.

Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsünden Kimyagerler bilgisayar modellemesi kullanılarak Uranüs ve Neptün’nün iç katmanlarında bu kimyasalların bulunabileceğini ve dev gezegenlerin uydularında buzlu yapıların mevcut olabildiği buldu. Bilim adamları bu tür gezegenlerin iç yapılarında ( çekirdeği ) tipik olarak yüksek basınç ile oluşmuş, molekülerin ve polimerik bileşikler olduğunu keşfetti.

Profesör Artem Oganov başkanlığındaki ekip kristal yapısı ve bileşik tahmini için dünyanın evrensel ve en güçlü algoritmasını geliştirdi. ( USPEX (Universal Structure Predictor: Evolutionary Xtallography).

Son yıllarda, bilim adamları klasik kimyada yüksek basınçta kararlı olabilecek ‘yasak’ birkaç madde keşfetmek için bu algoritmayı kullanmıştır.

Na3Cl, NaCl3, NaCl7 hatta Na3Cl2 ve Na4Cl3 gibi daha önce bilinmeyen yeni tuzlar, ayrıca magnezyum, silikon ve alüminyum oksitler gibi minarellerde bu gezengenlerde bulunabilir.

Bilim adamları, atmosfer basıncı altında, karbon, hidrojen ve oksijenin bütün bileşiklerin, metan, su ve karbon dioksit hariç termodinamik açıdan kararsız olduğu biliyorlardı. Şimdi Oganov ve Gabriele Saleh yüksek basınç altında karbon-hidrojen-oksijen sisteminin kimyasal davranışlarını ve kristal yapılarını incelemeye karar verdiler. Sonuçlar gezengenlerdeki moleküler yapılar hakkında bizleri bilgi sahibi yapacak.

Oganov ve Saleh 400 GPa aralığında (4 milyon atmosfer civarında) tüm istikrarlı bileşikleri bulma görevini üstlendi ve çeşitli yeni maddeler keşfetti. 10-215 GPa basınç aralığında moleküler hidrojen ve metan 2CH4:3H2 (ko-kristalinin bir türü ) elde edildi. Bilim insanları 0.95 GPa (yaklaşık 10.000 atmosfer) üstünde bir basınçta, karbonik asit (H2CO3) termodinamik olarak kararlı hale geldiğini buldular.

Oganov ve Saleh Neptün ve Uranüs çekirdeklerinin karbonik asit ve orthokarbonik gibi bir çok moleküler yapıyı içerdiğinin mümkün olduğunu söylüyor.

Bilim İnsanlarının Yeni Hedefi Uranüs ve Neptün'deki Olağanüstü Kimyasal Bileşikler

Kaynak : sciencedailyİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: