Bilim İnsanları Karbondioksidin, Metan Gazına Dönüşüm Süreci İçin Yeni Yollar Arıyor

32d5e bilim c4b0nsanlarc4b1 karbondioksidin metan gazc4b1na dc3b6nc3bcc59fc3bcm sc3bcreci c4b0c3a7in yeni yollar arc4b1yor
32d5e bilim c4b0nsanlarc4b1 karbondioksidin metan gazc4b1na dc3b6nc3bcc59fc3bcm sc3bcreci c4b0c3a7in yeni yollar arc4b1yor

Bilim İnsanları Karbondioksidin, Metan Gazına Dönüşüm Süreci İçin Yeni Yollar Arıyor. Karbon dioksit (CO2) ‘nin enerji kullanımı için metan gazı haline dönüştürmenin yeni yolları, bilim adamlarının bakterilerin süreci kolaylaştıran bir bileşeni nasıl bulduğunu keşfedilmesinin ardından daha kolay bulunacak gibi.


CO2’nin enerjiye dönüştürülmesi, bu emisyonların küresel ısınmada önemli bir faktör değil de yararlı olması için büyük bir potansiyele sahiptir. Bununla birlikte, CO2’yi metan, metanojenler haline dönüştürebilen bakterilerin gelişim zorluğu yaşadıkları bilinmektedir, bu durumda gaz üretiminde kullanımları sınırlı kalmaktadır.

Bu zorluk, Kent Biyosistemler Okulu’ndan Profesör Martin Warren’in liderliğinde, önemli bir molekül olan koenzim F430’un bu bakterilerde nasıl yapıldığını araştıran bir bilim insanı grubuna ilham kaynağı oldu.

Üretim sürecinin katalizörü olan F430, yapısal olarak kırmızı kan hücrelerinde (haem) bulunan kırmızı pigment ve bitkilerde bulunan yeşil pigment (klorofil) ile çok benzer olmasına rağmen, bu parlak sarı koenzimin özellikleri metanojenik bakterilerin Karbon dioksit solunum yapmasına izin verir ve metan üretilir.

Koenzim F430 gibi biyolojik metan üretim sürecinin temel bileşenleri olan metanogenezin bilim adamları tarafından yapılanmasının anlaşılması, daha etkili metan üreten bir bakterilerin geliştirilmesini sağlayacaktır.

Kaynak : physİlk yorum yapan olun

Yorumunuz: