BEÜ’den Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Bugünü ve Yarını Konferansı

BEÜ’den Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Bugünü ve Yarını Konferansı. Zonguldak BEÜ tarafından TUBA günleri kapsamında “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının bugünü ve Yarını” adlı konferans düzenlendi.
Prof.Dr. Arif Amirov Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Rektör yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Düzenlenen konferansta TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi TÜBA Şeref Üyesi Prof. Dr. Sadık Kakaç katılımcılara Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Bugünü ve Yarını ve Türkiye’nin surumu hakkında bilgiler verdi. Kakaç, “Enerji son 40 yılda dünya siyaset politikasını yönlendiren bir meta son 20 yılda ise iklim değişikliği etkileri dolayısıyla dünyanın ekonomik, sosyal ve coğrafik düzeninin gelecekteki en etkin belirleyici unsuru olarak gözükmektedir. Dünyanın 2 tane sorunu var.


Birinci sorun aslında enerji değil. Dünyanın birinci sorunu temiz içilebilir su, ikincisi enerji dolayısıyla sorun yaymasa da hızlı değişmeler görmekteyiz. Dünya nüfusu hızla artmakta insanlarda artan nüfusla beraber enerji ve su ihtiyacını ve buna ilaveten çevreyi korumak zorundayız. Ülkemizde Enerji ve çevre ile ilgili daima birbirleri içerisine girmiş vaziyette. Nerede enerji üretmek istiyorsak orada bir çevre sorunu meydana geliyor. Önemli görevimiz sürdürülebilir bir gelişmeyi temin edecek. Bugün de sürdürülebilir yarında öbür günde dolayısıyla gelecek nesiller içinde sürdürülebilir olacak. Uzun vadede emniyetli enerji su temini ve bunun içinde yeni enerji stratejisi izlemek zorundadırlar” şeklinde konuştu.

BEÜ'den Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Bugünü ve Yarını Konferansı

 

Kaynak : Milliyet

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: