Aziz Sancar’dan Bir İlk Daha, Sigaranın DNA’ya Verdiği Zararın Haritasını Çıkardı

Aziz Sancar’dan Bir İlk Daha, Sigaranın DNA’ya Verdiği Zararın Haritasını Çıkardı. Türk bilim insanı Prof. Dr. Sancar ve UNC Tıp Fakültesi Biyokimya ve Biyofizik laboratuvarından çalışma arkadaşı Sarah Graham Kenan, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan çalışmalarında sigaranın DNA’yav erdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdiklerini bildirdi. Daha sonra bu tekniği, yüksek oranda kanserojen olan benzo[α]pyrene‘nin neden olduğu tüm hasarları haritalamak için kullandılar.


Sancar, “Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan bir kanserojen bileşik, ve şimdi ortaya çıkan hasarın genom çapında bir haritasına sahibiz. ” Genomun tamamında DNA hasarının nasıl tamir edildiğini tam olarak bilebilirsek ilaç geliştiricilerine yardımcı oluruz” diyor.

Bu gibi haritalar, bilim insanlarının sigara içenlerde kanserlerin neden kaynaklandığını, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız veya dirençli olduğunu ve bu kanserlerden nasıl engellenebileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Sancar, hücresel seviyede sigaranın zararlı olduğuna dair böylesine önemli ve spesifik kanıtların verilmesinin sigara içenlerin bu kötü alışkanlığı bırakmasına da yardımcı olmasını umut ettiğini kaydetti.

BaP: Dünyanın En İyi Kimyasal Kanserojeni

Benzo[α]pyrene (BaP), basit, karbon açısından zengin hidrokarbonların bir ailesinin bir üyesidir “polisiklik aromatik hidrokarbon”. Tütün bitkileri gibi yanan organik bileşiklerin bir yan ürünüdür. Orman yangınlarından dizel motorlara ve barbekü ızgaralarına kadar olan günlük yanma biçimleri havaya, toprağa ve yiyeceğimize çok miktarda BaP verir. Ancak sıradan bir hayatta hiçbir şey, sigaradan çıkan BaP dan daha zararlı değildir.

Tipik olarak, toksik bir hidrokarbon kişiye solunum veya yemek yiyerek eriştiğinde, kandaki enzimler daha küçük, daha güvenli moleküllere bölerler. BaP için de bu olur, ancak koruyucu reaksiyonlar aynı zamanda BaP’nin kendisinden daha kötü olduğu ortaya çıkan benzo [α] piren diol epoksit (BPDE) adı verilen bir bileşik üretir.

BPDE, DNA ile kimyasal reaksiyona girerek nükleobaz ( nükleotit bazları ) guanine çok sıkı bir bağ oluşturur. Bu bağ veya yakınlaşma, genlerin artık uygun proteinleri üretemediği ve DNA’nın hücre bölünmesi sırasında düzgün şekilde kopyalanamayacağı anlamına gelir.

Araştırmacı ekibinden Wentao Li, “Bir tümör bastırıcı geninde BPDE oluşması ve zamanında onarılamaması, hücrede kanserli kalıcı bir mutasyona neden olabilir” diyor.

Sancar son olarak “Bütün bu bilgilerin bazı insanların kansere neden yatkınlığının ve hangi sigaraya bağlı mutasyonların akciğer kanserine özellikle yol açtığının daha iyi anlaşılmasına yol açacağını” söylüyor.

Ve bu, sırayla, daha fazla hedefleme terapisinin geliştirilmesi için etkileri olabilir.

Kaynak : Sciencedaily
İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: