Araştırmacılar Yeni Tür Güneş Pili Tasarladı

b8653 arac59ftc4b1rmacc4b1lar yeni tc3bcr gc3bcnec59f pili tasarladc4b1
b8653 arac59ftc4b1rmacc4b1lar yeni tc3bcr gc3bcnec59f pili tasarladc4b1

Araştırmacılar Yeni Tür Güneş Pili Tasarladı. Disiplinlerarası bir bilim adamları ekibi yeni bir güneş pili türü tasarladı.
Bu teknoloji, mineral perovskite‘den yapılmış bir katı hal hücresine dayanır. Araştırmacılar hem elektron uyarımını hem de kristal kafes titreşimini birleştiren belirli bir perovskite-polaron uyarım özelliğinden faydalanmaktadırlar.

Max Planck Biyofizik Kimya Enstitüsü’nden Dirk Raiser, “Konvansiyonel güneş pillerinde, elektronlar ve kafes titreşimleri arasındaki etkileşim, istenmeyen kayıplara yol açarak önemli sorunlara neden olabilir, Perovskite güneş pilindeki polaron uyarımları belirli çalışma sıcaklıklarında fraktal bir yapı ile oluşturulabilir ve belirgin bir fotovoltaik etki meydana gelmesi için yeterince uzun süre dayanabilir “dedi.

Geleneksel güneş pilleri, elektronları yarı iletken malzemedeki atomlardan kopardığında çalışır, sonra elektrik üreten bir devre etrafında akar. Perovskite hücre yöntemi kızılötesi radyasyonu elektrik enerjisine dönüştürdüğü için farklıdır.

Bununla birlikte, şimdiye kadar yapılan deneyler, sıfırın altında kontrol edilen sıcaklıklarda başarılı olmuştur. Max Planck Enstitüsü’nden Profesör Simone Techert, şunları söyledi: “Ölçümler, etkinin ilkesini göstermek için dikkatle karakterize edilen bir referans materyalde yapılmıştır. Bu amaçla, düşük geçiş sıcaklığı kabul edildi.”

Bu yöntemin başarılması için perovskite güneş pilleri -35 ° C’ye soğutulmalıydı.

Araştırmacılar, daha yüksek sıcaklıklarda verimli çalışabilmesi için kristalleri değiştirme ve optimize etme yollarını araştırıyor. Başarılı olursa, gelecekteki güneş pilleri veya fotokimyasal enerji kaynakları, bol miktarda tedarik şansı olan perovskit oksit bileşikleri kullanılarak yapılabilir.

Göttingen Üniversitesi Araştırma Direktörü Christian Joss şunları söyledi: “Yüksek verimli ve basit bir şekilde elde edilmiş katı hal güneş pillerinin geliştirilmesi, enerji arzımızın geleceğini garantilemek için hala dünyanın çeşitli yerlerindeki ekiplerin üzerinde çalıştığı bilimsel bir sorundur. Malzemeyi ve mevcut güneş pillerinin tasarımını optimize etmenin yanı sıra, çalışmalar ışıkla indüklenen şarj taşınması ve elektrik enerjisine dönüştürülmesinin yeni, temel mekanizmalarını keşfetmeyi de içerir.

Araştırma Advanced Energy Materials’da yayınlandı.

Kaynak : labnews

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: