Antibiyotiklere Dirençli, Süper Bakteriler İle Savaşmanın En Etkin Yolu Bulundu

c8d30 antibiyotiklere direnc3a7li sc3bcper bakteriler c4b0le savac59fmanc4b1n en etkin yolu bulundu
c8d30 antibiyotiklere direnc3a7li sc3bcper bakteriler c4b0le savac59fmanc4b1n en etkin yolu bulundu

Antibiyotiklere Dirençli, Süper Bakteriler İle Savaşmanın En Etkin Yolu Bulundu. Batı Avustralya Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yürütülen uluslararası bir işbirliği, birçok hastalığa neden olan bakterilerde çoklu ilaç direncinden sorumlu olan EptA adlı bir proteinin üç boyutlu moleküler yapısını ortaya çıkarmıştır.

Bakterilerde çoklu ilaç direnci, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünya çapında halk sağlığı açısından büyük bir endişe kaynağı olarak tespit edilmiştir. Çok ilaca dirençli bakteri yılda yaklaşık 700.000 ölümden sorumludur, DSÖ’ü 2050 yılına kadar bu sayının 10 milyona ulaşabileceğini belirtiyor.

EptA, bakterileri hem insan bağışıklık sistemine hem de önemli antibiyotik sınıflarına karşı maskeleyerek çoklu ilaç direncine neden olur.

EptA’nın MCR-1 adlı benzer bir varyantı, 2015 yılında keşfedildi ve kolistine direnç gösterdi, bu durum bakterilere karşı son çare olan bir antibiyotiğin tüm etkinliğini yok ediyor.

MCR-1, tek bir bakteri türü ile sınırlı değildir, ancak zararlılığını önemli ölçüde arttıran farklı bakteri türleri arasında yayılabilir.

Araştırmanın önde gelen bilim insanı, Yapısal Biyoloji Profesörü Alice Vrielink, EptA’nın üç boyutlu şeklini haritalamak için X-ışını kristalografisi adlı bir tekniği kullandıklarını söyledi.

Profesör Vrielink, “Bir protein molekülünün işlevi doğrudan üç boyutlu şekle bağlı” dedi. “EptA’nın (ve MCR-1’in) şekli ve benzersiz yapısı hakkındaki bu yeni bilgi, bilim adamlarının bu süper bakterilerin antibiyotik direncini önlemek için etkili bir tedavi geliştirmesine yardımcı olacak, bu küresel sağlık için atılmış büyük bir adım.”

EptA ve MCR-1’i hedef alan potansiyel yeni terapuetik moleküllerin belirlenmesine yönelik çalışmalar, UWA Moleküler Bilimler Okulu, Marshall Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi ve Monash Enstitüsü Farmasötik Bilimler araştırmacılarının ortak çabaları ile halihazırda devam etmektedir.

Araştırma, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından finanse ediliyor ve dünya çapında birçok üniversite ve organizasyonun ortak çalışmasını içerir.

Araştırma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri Kitabı (PNAS) yayınlanmıştır.

Kaynak : phys

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: