3. Kimya AR-GE Proje Pazarı sona erdi, İşte ödül alan proje sahipleri…

3. Kimya AR-GE Proje Pazarı sona erdi, İşte ödül alan proje sahipleri… Portakal kabuğundan elde edilen ‘nobiletin’in ciltteki lekeleri çıkaran bir kozmetik ürüne, çocukların çok sevdiği şekerin güvenle kullanabilecek bir kağıt yapıştırıcısına, dökülen ağaç yapraklarındaki renklerin gıda, tekstil ve ilaç üretiminde kullanılacak doğal bir boyaya dönüşebileceği ya da evinizin duvarlarını manyetik bir boya ile tıpkı bir yazı tahtası gibi kullanabileceğiniz hiç aklınıza gelir miydi?

Bütün bunları sadece hayal etmekle kalmayan 150 kişi, fikirlerini birer proje haline getirerek Kimya AR-GE Proje Pazarı’na başvurdu.

Sanayi kuruluşlarının temsilcileri, üniversiteler, AR-GE kuruluşları ve teknopark çalışanları ile araştırmacıları bir araya getiren etkinlikte; Plastik ve Kauçuk Ürünleri, İlaç ve Eczacılık Ürünleri, Boya ve Boyar Madde Ürünleri, Kozmetik Ürünleri, Sabun ve Temizlik Ürünleri, İnorganik Kimyasallar, Organik Kimyasallar, Mineral Yakıtlar ve Mineral Yağlar, Gübre Ürünleri ile Yapıştırıcılar ve Tutkallar alanlarında projeler sergilendi.

İKMİB, kimya ihracatında katma değeri artırmak ve sanayicilere inovatif fikirler sunabilmek amacıyla hayata geçirdiği AR-GE Proje Pazarı’na bu yıl önemli bir farklılık da getirdi. Etkinlik sonrasında düzenlenecek “Sektör Buluşmaları” ile plastik, kozmetik, boya gibi alt kategorilerdeki ödüllü projeler sanayicilerin beğenisine sunulacak.

Ar-Ge ve inovasyon ile artacak ihracatın Türkiye’nin cari açık sorununa da çare olacağı belirtildi.

İşte ödül alan proje sahipleri…

Öğrenci Kategorisi:

Birincilik Ödülü: Tuğba Kul Köprülü / Gaziosmanpaşa Üniversitesi

İkincilik Ödülü: Süleyman Şimşek / Erciyes Üniversitesi

Üçüncülük Ödülü: Ömer Suat Taşkın / İstanbul Teknik Üniversitesi

Girişimci Kategorisi:

Birincilik Ödülü: Duygu Aksoy, Neşe Bulut / İstanbul Üniversitesi / Kayalar Kimya

İkincilik Ödülü: Merve Kolay, Mete Mercan

Üçüncülük Ödülü: Fatih Karabey

Akademisyen Kategorisi:

Birincilik Ödülü: Burhan Ateş, S. Köytepe, Mg. Karaaslan, H. Parlakpinar, N. Vardı, C. Ara / İnönü Üniversitesi

İkincilik Ödülü: Yrd. Doç. Halil Şahan, M. Nurullah Ateş, Şaban Patat, Sanjeev Mukerjee, K. M.Abraham / Erciyes Üniversitesi

Üçüncülük Ödülü: Burhan Ateş, S. Köytepe, Eb. Denkbaş, S. Balcıoğlu, S. Gülgen / İnönü Üniversitesi

Sanayici Kategorisi:

Birincilik Ödülü: Halil Akbulut, Selma Feridunoğlu / Kayalar Kimya

İkincilik Ödülü: Olçun Ekinci, Duygu Aksoy / Kayalar Kimya

Üçüncülük Ödülü: Hülya Başaran, Seda Gündoğan /Akbaşlar Tekstil Enerji

kimya_arge

 

Kaynak :zaman


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz: