Türkiye’nin muhteşem bilgisayarı ARF tanıtıldı: İşte özellikleri

Teknolojinin bir epey gelişmesiyle birlikte insanların yapması gereken hesaplamalar ve modellemeler de giderek karmaşık bir hal almaya başladı.

Bu sorun ortadan kaldırmak için ise birçok güçlü bilgisayarın birleşmesi ve birbirleriyle uyumlu halde çalışması formunda ortaya çıkan harika bilgisayarlar geliştirildi.

Türkiye’nin muhteşem bilgisayarı ARF tanıtıldı

Matematikçi ve bilim insanı Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf’in ismini taşıyan ARF Harika Bilgisayarı’nın tanıtımı için TÜBİTAK’ta merasim düzenlendi. Merasime, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katıldı.

35 bin dizüstü bilgisayar gücünde

ARF üstün bilgisayarı, 35 bin dizüstü bilgisayara eşit bilgi süreç kapasitesine sahip. ARF, dünyanın en donanımlı 313. üstün bilgisayarı olma özelliğini taşıyor.

55 bin çekirdeğe sahip

Yatırımı 2023’te gerçekleştirilen direkt sıvı soğutmalı harika bilgisayar ARF kümesi, yaklaşık 55 bin çekirdekten oluşuyor.

Sistem, TRUBA’nın kaynak kapasitesi 80 binden fazla hesaplama çekirdeğine erişiyor.

ARF ile neler yapılacak

ARF ile savunma sanayiinden üretim dalına, ilaç dizaynından hastalık tespitine kadar birçok alanda araştırmacıların muhtaçlık duyduğu simülasyonlar eş vakitli gerçekleştirebilecek.

Ayrıca, dijital ikizlerin oluşturulması, iklim değişiklikleri çalışmaları, yüksek doğruluklu aerodinamik tasarım ve doğrulama çalışmaları üzere büyük sistemlerin uzun periyodik modellenmesi ve büyük yapay zeka modellerinin geliştirilmesi için ARF kullanılacak.

Süper güçlü bilgisayarlar; günlük kullanım için değil, çözülmesi çok uzun vakit alan matematiksel sorunlarda, fizik bilimleriyle ilgili modellemelerde ve insan zekâsının yetmeyeceği karışık hesaplamalarda kullanılmak için tasarlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*