SpaceX Starship roketi 4’üncü test uçuşunu tamamladı

İHA

ABD’li uzay nakliyeciliği şirketi SpaceX’in geliştirdiği dünyanın en büyük ve en güçlü uzay roketi unvanına sahip olan Starship, 4’üncü test uçuşunu başarılı formda tamamladı.

Starship, ABD’nin Texas eyaletindeki Starbase alanından TSİ 15.50’de fırlatıldı.

İlk defa yumuşak iniş yaptı

Starship ve Üstün Heavy olarak bilinen birinci etap iticisi uçuşun akabinde Meksika Körfezi’ne birinci kere yumuşak iniş gerçekleştirdi.

Test uçuşunda, birinci kere her iki etapta da ana amaçlar başarılı formda gerçekleşti.

Musk: Tebrikler SpaceX ekibi

SpaceX’in sahibi Elon Musk yaptığı açıklamada, “Birçok döşeme kaybı ve hasarlı bir kanada karşın Starship okyanusa yumuşak bir iniş yapmayı başardı! Tebrikler SpaceX takımı destansı bir muvaffakiyete imza attınız” dedi.

Starship’in 3’üncü uçuşunda atmosfere tekrar girişi sırasında bağlantı kopmuştu

Starship’in 3 deneme uçuşunda, bilinen birinci basamak iticisi Harika Heavy ayrılmanın akabinde Meksika Körfezi’nde suya çakılmıştı. Hint Okyanusu’na inmesi beklenen Starship ile ise atmosfere yine girişi sırasında bağlantı kopmuştu. SpaceX, Starship’in atmosfere girişi sırasında infilak ettiğini değerlendirdiklerini açıklamıştı.

İlk 2 test uçuşu hüsranla sonuçlanmıştı

Starship, geçtiğimiz sene kasım ayında yapılan ikinci test uçuşunda fırlatmadan yaklaşık 2,5 dakika sonra havada infilak etmiş, nisan ayındaki birinci test uçuşunda ise fırlatmadan yaklaşık 4 dakika sonra motorlarda gerçekleşen arıza nedeniyle patlayarak Meksika Körfezi’ne düşmüştü.

Starship, 30 metre genişliğinde ve yaklaşık 400 metre yüksekliğe sahip. SpaceX roketi insanları Mars’a ve aya götürme maksadıyla tasarladı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*