James Webb, Jüpiter’in üst kısmında karmaşık yapılar keşfetti

AA

NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb teleskobu (JWST), 3 yıldır müşahede yapıyor.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçen James Webb Uzay Teleskobu, yeni bilgiler göndermeye devam ediyor.

Jüpiter atmosferinde karmaşık yapılar buldu

Avrupa Uzay Ajansından (ESA) yapılan açıklamaya nazaran, bilim insanları Webb teleskobuyla Jüpiter’deki Büyük Kırmızı Leke’nin üzerindeki atmosferi inceledi.

Uzmanlar, “doğası gereği dikkat alımlı olmadığı düşünülen bölgenin karanlık yaylar ve parlak noktalar üzere çeşitli karmaşık yapılara konut sahipliği yaptığını” buldu.

Normalde bölgeden yayılan ışığın Güneş ışığından kaynaklandığını belirten uzmanlar, Jüpiter atmosferinin üst kısmının formunu ve yapısını değiştiren öbür bir sistem olabileceğini aktardı.

Uzmanlar, fırtınanın yer çekimi dalgaları oluşturduğunu, bu dalgaların da atmosferin üst kısmına ulaşana kadar üst gerçek hareket ettiğini ve doruğa ulaştığında da kırıldığını tabir etti.

Jüpiter üzerinde daima bir yüksek basınç bölgesi olan Büyük Kırmızı Leke, etrafındaki fırtınaların dinamik yatay hareketine karşı siklon biçimini muhafazayı başarıyor.

İlk olarak 1664 yılında İngiliz gök bilimci Robert Hooke tarafından keşfedilen Büyük Kırmızı Leke, dünyanın 4 katı büyüklüğünde bir alanı kaplıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*