RTEÜ Hastanesinde Yeni KOAH Mutasyonu Keşfedildi

DHA Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde Yeni KOAH Mutasyonu Keşfedildi

DHA Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde Yeni KOAH Mutasyonu Keşfedildi

DHA Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, ismi açıklanmayan bir kadın hastanın astım şikayetiyle tedavi gördüğü ve yapılan testler sonucunda ‘Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’na (KOAH) ait nadir bir mutasyon tespit edildi. Doç. Dr. Dilek Karadoğan liderliğinde yapılan araştırmada, hastadan alınan numunelerin yurt dışındaki özel bir laboratuvarda incelenmesi sonucunda KOAH’a ait yeni bir mutasyonun varlığı doğrulandı.

Yapılan genetik çalışmaların sonucunda ortaya çıkan yeni mutasyon, ‘Q0 RİZE’ adını aldı ve Doç. Dr. Karadoğan’ın önderliğindeki ekip tarafından tıp dergilerinde de yayınlandı.

“Q0 RİZE Mutasyonu Hakkında”

RTEÜ Hastanesinde Yeni KOAH Mutasyonu Keşfedildi

  • Doç. Dr. Dilek Karadoğan, nadir mutasyonların ağır KOAH gelişimine neden olabileceğini belirtti.
  • Astım teşhisi konulan kadın hastada yapılan solunum yolu testi sonucunda KOAH ile uyumlu bulguların tespit edildiğini aktaran Dr. Karadoğan, hastanın akciğerlerinde yaygın anfizem olduğunu açıkladı.
  • Alfa1-antitripsin eksikliği belirlenemeyen hastada yapılan genetik inceleme sonucunda ‘Q0 RİZE’ mutasyonunun keşfedildiği belirtildi.

“Q0 RİZE Mutasyonu ve Tedavisi”

  • Doç. Dr. Karadoğan, “Dünyada ilk kez saptanan bu mutasyonun hastaların hastalıklarının ağır seyretmesine neden olabileceğini vurgulayarak, tütün dumanına maruziyetin önlenmesinin hastalığın gelişimi ve ilerlemesi açısından önemli olduğunu belirtti.
  • Hastaların sigara içmemiş olmalarına rağmen hastalığın ağır seyrettiğini aktaran Dr. Karadoğan, KOAH’ın tedavisinde mutasyonunun belirlenmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

RTEÜ Hastanesinde Yeni KOAH Mutasyonu Keşfedildi

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*