Polinya Oluşumu ve Keşfi

Polinya, Antarktika’nın deniz buzunda nadir olarak görülen bir açıklıktır. İlk kez 1974 yılında keşfedilen buzsuz su alanı, 1970’lerde Weddell Denizi’ndeki su altı dağından ilham alınarak Maud Rise polinyası adını almıştır. Polinyalar genellikle kıyı bölgelerinde meydana gelse de, Maud Rise polinyası gibi açık okyanusta yüzlerce kilometre uzaklıkta oluşması olağandışı bir durumdur.

Deliğin Oluşumunun Sırrı

Deliğin Oluşumunun Sırrı

Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Polinya’nın oluşum nedeninin okyanustaki su akıntıları, rüzgar ve deniz buzunu eriten suyun tuz seviyesindeki artışın birleşimi olduğunu keşfetmiştir. Bu açıklık, su altı Maud Rise Dağı etrafında hareket eden akıntının yüzeye tuz taşıyan çalkantılı girdaplar oluşturması ve tuzun yüzeydeki ısıyla karışarak buzu eritmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Araştırmacılar, uzaktan algılanan deniz buzu haritaları, etiketlenmiş deniz hayvanlarından elde edilen veriler ve bilgisayar tarafından oluşturulan bir okyanus modelini kullanarak Polinya’nın kıyıdan uzak bölgelerde nasıl oluştuğunu detaylı bir şekilde inceledi. Sonuçlar, bölgeden geçen kutup kasırgalarının tuzun yüzeye çıkışını etkileyebileceğini göstermiştir.

Polinya Oluşumu ve Keşfi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*