İzlanda’da Dev Karbon Yakalama Tesisi: Mammoth

Atmosferdeki karbondioksit (CO2) gibi sera gazlarının miktarı arttıkça, iklim değişikliği gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle karbon azaltma, sera gazlarının atmosfere salınmasını azaltarak olumsuz etkilerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

İsviçreli iklim teknolojileri şirketi Climeworks, İzlanda’da dünyanın en büyük doğrudan hava yakalama (DAC) tesisi olan Mammoth’u faaliyete geçirdiğini duyurdu. Mammoth tesisi, yılda 36 bin ton karbondioksit yakalayarak atmosfere salınan sera gazlarının azaltılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

İzlanda'da Dev Karbon Yakalama Tesisi: Mammoth

Mammoth tesisinde havadaki karbondioksit özel filtreler kullanılarak yakalanacak ve daha sonra bu karbondioksit yer altına gömülerek saklanacaktır. Bu işlem, küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden biri olan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Mammoth tesisinin inşası 2017 yılında başlamış olup 10 milyon euroya mal olmuştur. Tesisin işletme maliyeti ise yılda 10 milyon euro olarak tahmin edilmektedir. Climeworks, bu maliyetlerin bir kısmını karbondioksiti yakalayarak ve depolayarak para kazanan bir iş modeliyle karşılamayı planlamaktadır.

İzlanda'da Dev Karbon Yakalama Tesisi: Mammoth

Mammoth tesisinin faaliyete geçmesi, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.

İzlanda'da Dev Karbon Yakalama Tesisi: Mammoth

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*