Sağlık Hikayesi: Böbrek Kitlesi Operasyonu

DHA Diyarbakır’da gerçekleştirilen sağlık hizmetleri, Sağlık Hizmetlerinin önemini bir kez daha vurguladı. Silvan’da yaşayan Sabahat Korkmazer, uzun süredir karın bölgesinde şiddetli ağrılar yaşamaktaydı. Bu ağrıları geçiştirmeye çalışırken, karnında belirgin bir şişlik fark etti ve sağlık kuruluşlarına başvurdu.

3 Kilo Ağırlığında Kitle Çıkarıldı

3 Kilo Ağırlığında Kitle Çıkarıldı

Ağrıları artan ve karnı giderek büyüyen Korkmazer, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Yapılan kontrollerde, sağ böbreğinde 20 santimetrelik bir kitle tespit edildi. 2 saatlik bir operasyonla, Korkmazer’in karnından 3 kilo ağırlığında ve 20 santimetre büyüklüğündeki kitle başarılı bir şekilde çıkarıldı.

Operasyonu gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mansur Dağgülü, Korkmazer’in böbreğinin de zarar gördüğünü belirterek, “Erken dönemde gelmiş olsaydı bu kadar büyümeyecek ve böbreği kurtarılabilecekti” dedi.

  • “Yapılan tetkiklerde hastanın sağ böbreğinde 20 santimetrelik bir kitle olduğunu tespit ettik. Bu kitlelerinden, bazıları genellikle gebelikte görülen iyi huylu kitlelerdir. Bu tümörler 4 santimetrenin üzerine çıktığında kanamaya meyilli böbrek tümörleridir. Bu hastanın 20 santimetre olan böbreği ciddi anlamda zarar görmüştü, hayati tehlikesi de söz konusuydu. Çünkü bu kanamalar çok ciddi ve ani olabiliyor. Hastamız geldiğinde çok ciddi anlamda kan kaybı da söz konusuydu. Hastamızı acilen ameliyata alıp hem kitleyi hem de böbreği almak zorunda kaldık. Erken dönemde gelmiş olsaydı bu kadar büyümeyecek ve böbreği kurtarılabilecekti. Bu kitle 3 kilogram ağırlığındaydı.”

Prof. Dr. Dağgülü, “Hasta geldiğinde kan değerleri çok düşüktü ve ölüm riski vardı” diyerek, hastanın durumunun ciddiyetini vurguladı. Hastanın ameliyat sonrası tek böbrekle yaşayacağını ve yakın takipte olacağını belirtti.

Karın Ağrısı Diye Gittiler, Böbrekte Şaşkınlıkla Karşılaştılar

Karın Ağrısı Diye Gittiler, Böbrekte Şaşkınlıkla Karşılaştılar

Sabahat Korkmazer’in eşi Halit Korkmazer, eşinin karın şişliği şikayetiyle hastaneye başvurduklarını belirterek, “Biz karın ağrısı diye geldik, böbreklerde sıkıntı çıktı. Çok şükür hastamız iyidir” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*