İnsan Beyninin En Net Görüntüsü Ortaya Çıktı

Fransa Atom Enerjisi ve Alternatif Enerjiler Kurumu (CEA) tarafından yapılan son araştırmalar, insan beyninin en net görüntüsünü elde etmeyi başardı. CEA’nın geliştirdiği “Iseult” adlı MRI cihazı, 20 yılı aşkın bir sürenin ürünü olan detaylı çalışmalar sonucunda bu benzersiz görüntüyü ortaya çıkardı.

En Net Görüntü, Kısa Sürede Elde Edildi

En Net Görüntü, Kısa Sürede Elde Edildi

CEA tarafından yapılan açıklamalara göre, Iseult MRI cihazı son birkaç ay içerisinde yaklaşık 20 sağlıklı gönüllü üzerinde test edildi. Sadece 4 dakika gibi kısa bir sürede elde edilen bu net beyin görüntüsü, 11,7 Tesla manyetik güce sahip olan cihazın üstün teknolojisinin bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Iseult MRI cihazı ile elde edilen bu ultra detaylı beyin görüntülerinin, hastalıkların teşhisinde büyük bir fayda sağlayacağı belirtiliyor. Normal şartlarda saatler sürebilecek olan görüntüleme işlemi, Iseult cihazı sayesinde çok daha kısa sürede gerçekleştirilebilecek.

İnsan Beyninin En Net Görüntüsü Ortaya Çıktı

Hastalıkların Teşhisi Kolaylaşacak

Hastalıkların Teşhisi Kolaylaşacak

Iseult Projesi Başkanı ve CEA Araştırma Direktörü Nicolas Boulant, yaptığı açıklamada, elde ettikleri yüksek kaliteli verilerle nörodejeneratif hastalıkların yanı sıra psikiyatrik rahatsızlıkların da inceleneceğini vurguladı. Projenin amacının 2026-2030 yılları arasında Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların teşhisine büyük katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Iseult MRI cihazı ile elde edilen detaylı anatomik bilgilerin, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların erken teşhisinde ve tedavisinde önemli bir rol oynaması bekleniyor. Bu gelişme, bilim dünyasında büyük bir heyecan yaratırken, hastaların yaşam kalitesini artırma potansiyeline sahip.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*