Dünya Sıtma Günü ve Önemi

25 Nisan Dünya Sıtma Günü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen bir gündür. Sıtma, dişi anofel cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan bir hastalıktır. DSÖ, sıtmayı “tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalık” olarak tanımlamaktadır. Hastalığın belirtileri arasında ateş, titreme, baş ağrısı, yorgunluk, gözler ve deride sararma, nöbetler ve nefes almada zorluk bulunmaktadır.

Dünya Genelinde Sıtma İstatistikleri

2022 yılında dünya genelinde 249 milyon sıtma vakası tespit edilmiş ve hastalık nedeniyle 608 bin kişi yaşamını yitirmiştir. En savunmasız grup olan 5 yaş altı çocuklar, sıtma ölümlerinin yüzde 76’sını oluşturmaktadır. Afrika, tüm vakaların yaklaşık yüzde 94’ünü oluşturarak sıtmanın en yaygın görüldüğü kıtadır.

Sıtmanın Bölgelere Göre Dağılımı

Afrika’da 2022 yılında 233 milyon kişiye sıtma teşhisi konulmuştur. Salgının en yoğun yaşandığı ülkeler arasında Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Uganda ve Mozambik bulunmaktadır. Güneydoğu Asya’da ise sıtma vakalarının yaklaşık yüzde 66’sı Hindistan’da görülmüştür.

Sıtma İle Mücadelede Alınan Önlemler

Sıtma İle Mücadelede Alınan Önlemler

DSÖ, sıtma bulaşma riski yüksek bölgelerde ilaçlı cibinliklerin kullanılmasını, sıtma şüphesi durumunda sağlık kuruluşlarına başvurulmasını ve tedavi sürecinde sıtma aşılarının kullanılmasını önermektedir. Ayrıca sıtma salgını görülen ülkelerde aşı uygulamaları ve ilaçlı cibinlik dağıtımı gibi önlemler alınmaktadır.

Türkiye’deki Sıtma Durumu

Türkiye'deki Sıtma Durumu

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda yerli sıtma enfeksiyonu sona erdirilmiş olup, 2010 yılından bu yana sadece yurt dışından kaynaklı vakalar tespit edilmektedir. Türkiye, sıtma araştırmalarına destek vererek küresel sıtma mücadelesine katkı sağlamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*