Sodyum İyon Bataryaların Geliştirilmesine Devam Ediliyor

4021c sodyum c4b0yon bataryalarc4b1n gelic59ftirilmesine devam ediliyor
4021c sodyum c4b0yon bataryalarc4b1n gelic59ftirilmesine devam ediliyor

Sodyum İyon Bataryaların Geliştirilmesine Devam Ediliyor. Bugünün pillerinin çoğu, Güney Amerika dağlarından çıkan nadir lityumdan oluşur. Dünya bu kaynağı tüketirse, pil üretimi durabilir.

Sodyum, havaya yada suya maruz kaldığında yanabilen ve patlayabilen lityum iyon pillerinin yerini alabilecek güvenli bir alternatif olabilir.

Sodyum iyon pilleri, lityum-iyon piller kadar işlevsel hale getirmek için dünya çapında çabalar devam etmektedir. Bilindiği gibi sodyum’da patlamaya meyillidir. Şimdi, Purdue Üniversitesi araştırmacıları bu sorunu gideren ve düzgün bir şekilde şarj olabilen bir sodyum tozu sürümü yaptılar.

Purdue kimya mühendisliği profesörü Vilas Pol’a göre, elektrot üretimi sırasında sodyum tozu eklenmesi, pil üretim prosesinde sadece küçük değişiklikler gerektiriyor.

Sodyum iyonu pilleri fiziksel olarak lityum-iyon teknolojisinden daha ağır olsa bile, araştırmacılar sodyum-iyon pilleri araştırıyorlar, çünkü sodyum pilleri, büyük güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi tesisleri için daha düşük maliyetle enerji depolayabilir.

Sorun, sodyum iyonlarının, ilk şarj döngüleri sırasında anottaki karbona yapışması ve katot ucuna geçmemesidir. İyonlar “katı elektrolit arayüzü” olarak adlandırılan bir yapıya dönüşürler.

Pol, “Normalde katı elektrolit arayüzü iyidir, çünkü karbon parçacıklarını pilin asidik elektrolitinden korur. Ancak arayüzün çok fazlası pili şarj etmek için ihtiyacımız olan sodyum iyonlarını tüketiyor” diyor.

Purdue araştırmacıları çözüm olarak, sodyumun bir toz olarak kullanılmasını önerdi. Bu, katı elektrolit ara yüzü için karbonu korumaya yetecek miktarda sodyum sağlayan, ancak sodyum iyonları tüketecek şekilde düzenlenemeyen bir sodyum.

Toz parçacıklarını eşit olarak dağıtmak için tozlar heksan çözeltisi içerisinde süspanse edildi, bilim insanları bu işlemde ultrasonikasyon yöntemini kullandı.

Kaynak : chemeurope

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*