Uludağ Üniversitesi Akademisyenlerin Depresyonu Yenen Molekül Çalışmasına ABD Patenti

79626 uludac49flc4b1 akademisyenlerin depresyonu yenen molekc3bcl c387alc4b1c59fmasc4b1na abd patenti e1534170236222
79626 uludac49flc4b1 akademisyenlerin depresyonu yenen molekc3bcl c387alc4b1c59fmasc4b1na abd patenti e1534170236222

Uludağ Üniversitesi Akademisyenlerin Depresyonu Yenen Molekül Çalışmasına ABD Patenti. Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun ve ekibinin yürüttüğü, “Glycyl-glutaminin” (Gly-Gln) molekülünün depresyon tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koyan çalışma için Avrupa’nın ardından ABD patenti de alındı.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun ve Doç. Dr. Mustafa Sertaç Yılmaz’un yürüttükleri çalışma, “Mutluluk hormonu” olarak bilinen “B-endorfin”in yıkımı sırasında ortaya çıkan ve vücutta sentez edilebilen Gly-Gln’in depresyon tedavisindeki etkinliğini kanıtlamıştı.

Prof. Dr. Sinan Çavun, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri patentinin alınmasıyla, buluşlarının tüm haklarıyla 20 yıl boyunca koruma altına alındığını söyledi.

Patentlerin alınmasının yanı sıra proje kapsamında deney hayvanları üzerinde devam eden çalışmalarda da ciddi bir mesafe kat ettiklerini anlatan Prof. Dr. Çavun, “bu deneyler sonucunda gördük ki insanlara uygun yoldan verilen molekül, depresyon tedavisinde oldukça etkili. Günümüzde depresyon tedavisinde kullanılan mevcut ilaçlarla yapılan karşılaştırmalı deneylerde Gly-Gln molekülünün en az onlar kadar hatta mevcut ilaçlardan bir nebze daha iyi bir etki gösterdiğini bulduk. Vücudumuz içinde hali hazırda bulunan bir molekül olması sebebiyle Gly-Gln’in özellikle yan etki bakımından, diğer mevcut ilaçlara ayrıca üstünlüğünün olması da ayrı bir avantaj teşkil ediyor”

“MİLLİ İLAÇ OLABİLİR”

Bu verilerin ilerisi için çok önemli olduğunu ancak bundan sonraki aşamalarda maliyet sorununun önem kazanacağını belirten Prof. Dr. Çavun, “Zira bu aşamadan sonra yapılacak olan gerek toksikolojik deneyler, gerekse klinik faz aşamaları devletin veya ilaç firması anlamında yatırımcı şirketlerin desteğine ihtiyaç gösteriyor. Umarız bundan sonraki gelişmeler, özellikle “milli ilaç”, “yerli ilaç” kapsamında ülkemiz adına olumlu yönde sonuçlanır. Depresyon gibi çağımızın en büyük problemlerinden olan bir hastalığa karşı, Türk bilim insanları olarak katkı koyabilirsek, bu bizler için en büyük gurur kaynağı olacaktır” diye konuştu.

Kaynak : http://www.uludag.edu.tr/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*